Karpal Tünel Sendromu Nedir, Neden Oluşur, Teşhis, Tanı ve Tedavisi

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromu, el bileğindeki karpal tünelden geçen medyan sinir üzerinde çok fazla baskı oluşması sonucunda, el kısımlarında karıncalanma, uyuşukluk ve ağrının olduğu el-bilek hastalığıdır. Bu yüzden bazen baş parmağınızı veya ilk iki parmağınızı da doğru şekilde hareket ettirmek zor olabilir.

Karpal tünel sendromu olan birçok insanın gelip giden hafif veya ılımlı semptomları vardır. Bu gibi durumlarda, bir atel giymek ve eklem üzerinde çok fazla baskı yapmaktan kaçınmak rahatlama sağlamak yeterli olabilir.

Bazen bu semptomlar tedavi olmadan tekrar kaybolur. Bir bilek ateli destek için takılabilir. Splintler her zaman semptomlardan yeterince kurtulmaz, ancak kortikosteroid tedavisi veya ameliyat gibi diğer tedavi seçenekleriyle karşılaştırıldığında yan etkileri yoktur.

El Bilek Atelleri Ne Zaman Kullanılır?

Hafif ila orta şiddette karpal tünel sendromu olan birçok kişi gece birkaç hafta el-bilek ateli giyer. Atel, eklemi nötr pozisyonda tutar. Belirtiler gece kötüleşir çünkü eliniz uyurken bükülme olasılığı daha yüksektir. Atel, bunun olmasını engeller. Aynı zamanda, eklemin sertleşmemesi ve kasların zayıflamaması için normalde hareket ettirilmesi de önemlidir.

Araştırmalar atel giymenin birkaç hafta içinde semptomları iyileştirebileceğini, ancak etkinin genellikle geçici olduğunu göstermektedir. Bazı kişilerde ateller hiç yardımcı olmuyor veya belirtiler bir süre sonra geri dönebiliyor.

Çoğu insan el-bilek ateli giymeye alışır ve uyku esnasında takmakta sıkıntı yaşamaz. Gece takılan atel sonrası sabahleyin elde hafifçe bir karıncalanma sağlatabilir, şişmiş veya uyuşmuş hissedebilir.

Birçok farklı atel türleri vardır. Araştırmaya göre, hiçbiri diğerlerinden daha etkili değil. Yani kullanmış olduğunuz atelden memnun değilseniz farklı bir tür atel denemede herhangi yanlış bir şey yoktur.

Karpal Tünel Sendromu ve Tedavisi

Bileğinizi fazla germek veya fazla kullanmak semptomları daha da kötüleştirebilir. Bazen, tekrarlayan etkinlikler yaptığınızda veya mafsal üzerinde aşırı bir zorlanma meydana getirdiğinizde – örneğin, ev çevresinde veya bir montaj hattında çalışırken veya bir kırıcı gibi güçlü titreşimler yaratan makineler kullanırken daha şiddetli hale gelirler.

Semptomların iyileşip iyileşmediğini görmek için işte bir süre bu tür faaliyetlerden kaçınmak her zaman mümkün değildir. Bir süre iş yapmayıp evde kalıp dinlenmeniz gerekebilir. Normalde yaptığınız gibi bileğinizi hareket ettirmek önemlidir, ancak üzerinde çok fazla baskı yapmaktan kaçınmak önemlidir. Ayrıca geceleri atel giyebilirsiniz.

Araştırmalar, bilgisayar çalışmasının en fazla karpal tünel sendromu üzerinde çok küçük bir etkisi olduğunu göstermiştir. Sorunları önlemek için yükseltilmiş ve kavisli bir yüzeye sahip ergonomik bilgisayar klavyeleri yine de önerilir. Ellerinizi daha nötr bir konumda tutmanıza izin vererek, yazarken el ve el bileğinizdeki yükü azaltacak şekilde tasarlanmıştır. Bunun semptomları önleme veya hafifletme konusunda yardımcı olabileceği konusunda herhangi bir araştırma yoktur.

Karpal Tünel Sendromunda El Egzersizleri Ne Kadar Etkili?

Bazı uzmanlar, el egzersizlerinin karpal tünelde ortanca sinir üzerindeki baskıyı azaltabileceğini ve ellerde kan dolaşımını artırabileceğini düşünüyor. Çok çeşitli el alıştırmaları vardır. Kayropraktik ve osteopatik tedaviler gibi, masajlar, yoga ve sinir hareketini sağlamak için tasarlanmış egzersizler de bazen önerilmektedir. Ne yazık ki, bu tür tedavilerle ilgili çok iyi kalitede araştırma yoktur, bu yüzden zarar vermekten daha iyisini yapıp yapmadıklarını söylemek zordur.