Varis Nedir? Varis Olduğunu Nasıl Anlarız ? Varis Nasıl Tedavi Edilir ?

Varis Nedir ?

Varis, toplardamar genişlemesi veya kılcal damarda oluşan bir damarsal hastalık problemidir. Bir çok insanda ve özellikle bayanlarda bacak ve ayak bileklerinde sıklıkla görülen bir hastalıktır.

Varisli damarlar şişmiş ve genellikle bacak ve ayaklarda oluşan genişlemiş damarlardır. Bunlar mavi veya koyu mor olabilir ve genellikle topaklı, şişkin veya görünüşte bükülmüş olabilir. Diğer belirtiler şunlardır: ağrıyan, ağır ve rahatsız edici bacaklar, şişmiş ayak ve ayak bilekleri.

Varis Olduğunu Nasıl Anlarız ?

Variköz damarlar, büyütülmüş, şişmiş kan damarlarıdır ki bükülürler ve dönerler. Genellikle bacaklarda gelişirler ve deriden görülebilirler.

Örümcek damarlar, daha küçük, kırmızı, mor ve mavi damarlar olup bükülür ve döner. Örümcek damarlar deriden kolayca görülebilir. Genellikle bacaklarda ve yüzeylerde görülürler.

Variköz Damar ve Örümcek Damar Sebepleri Nelerdir ?

Bir dizi faktör kişiyi varislere ve örümcek damarlarına yatkın hale getirmeye yatkındır. Bunlar arasında şu nedenler bulunur:

  • Kalıtım
  • Hemşireler, saç stilistleri, öğretmenler ve fabrika işçileri gibi ayakta kalan meslekler
  • Şişmanlık
  • Hamilelik, ergenlik ve menopozun hormonal etkileri
  • Doğum kontrol haplarının kullanımı
  • Postmenopozal hormonal replasman
  • Kan pıhtısı öyküsü
  • Karın bölgesinde artmış basınç, örneğin tümörler, kabızlık ve kemerler gibi harici olarak giyilen giysilere neden olan koşullar

Diğer bildirilen nedenler arasında travma veya cildin yaralanması, önceki damar cerrahisi ve morötesi ışınlara maruz kalma sayılabilir.

Cinsiyet

Kadınlar varikoz damarlarından erkeklerden daha etkilidirler. Araştırmalara göre, bunun nedeni kadın hormonların damar duvarlarını rahatlatma eğiliminde olduğunu ve bunun da sızdırma olasılığını artırdığını ileri sürüyor.
Hormonlar vücut tarafından üretilen kimyasal maddelerdir ve değişiklikler gebelik, adet öncesi sendrom veya menopoz nedeniyle olabilir.

Genetik

Yakın bir aile üyesinde bu durum mevcut ise varise yakalanma riskiniz daha fazladır. Bu, varisin damarlarının kısmen genleriniz tarafından (anne-babanızdan miras aldığınız genetik materyallerin birimleri) kaynaklanabileceğini gösterir.

Yaş

Yaşlandıkça, damarlarınız elastikiyetini kaybetmeye başlar ve içindeki damarlar da çalışmayı durdurur.

Aşırı Kilolu Olmak

Aşırı kilolu olmak, damarlarınıza daha fazla baskı uygular; bu da, kanı kalbinize geri götürmek için daha fazla çalışması demektir. Bu da, damarlara daha fazla baskı uygulayarak sızıntı yapmalarını kolaylaştırabilir. Vücut ağırlığının varisin gelişimine olan etkisi kadınlarda daha belirgin gözükmektedir. Kilolu olup olmadığını kontrol etmek için sağlıklı bir şekilde kilonuzu dengelemeniz gerektiğini gösterir

Meslek

Bazı araştırmalar, uzun süre ayakta kalmayı gerektiren işlerin, varikoz damarı alma riskinizi artırabileceğini öne sürüyor. Bunun nedeni, uzun süre ayakta durduğunuzda kanınız kolay akmaz.

Gebelik

Hamilelik süresince, gelişen bebeği desteklemek için kan miktarı artar. Bu, damarlarınızı daha da fazla zorlar.
Gebelik sırasında artmış hormon seviyeleri, aynı zamanda kan damarlarının kas duvarlarının rahatlamasına yol açar ve bu da varis riskinizi arttırır.

Varis (rahim) büyümeye başlarken variköz damarlar da gelişebilir. Rahim genişledikçe pelvik bölgenizdeki damarlara baskı yapar ve bazen de varis haline gelebilir.Hamile kalmanız, variköz damarlar geliştirme riskinizi artırabilmesine rağmen, çoğu kadın bebek doğduktan sonra damarlarında belirgin bir düzelme olduğunu düşünmektedir.

Diğer Durumlar

Nadir durumlarda, varisler diğer durumlardan kaynaklanır. Bunlar arasında şunlar bulunur:
Bir önceki kan pıhtısı
Pelviste şişme veya tümör
Anormal kan damarları

Varikoz Damarlarımı Tedavi Etmezsem Ne Olur?

Tedavi edilmemiş variköz damarların çeşitli olumsuz sonuçları vardır ve şiddetleri durumlarından bağımsız olarak kişiden kişiye değişir. Variköz damarlarını tedavi etmeyen birçok kişi, devam eden ağrı, yorgunluk ve bacak veya ayak bileklerinde şişme belirtileri yaşayacaktır. Daha ileri tıbbi problemler, hiperpigmentasyon, lipodermoskleroz, venöz bacak ülseri, spontan kanama, yüzeyel tromboflebit ve derin ven trombozu olarak adlandırılan yaşamı tehdit edebilen bir durum olabilir.

Varikoz damarlarınızın ciddiyetinden emin değilseniz, durumunuzun ciddiyetini ve tedavinin gerekli olup olmadığını belirleyebilecek bir damar bakımı uzmanı görmelisiniz.

Variköz damarlarda toplanan kan, oksijen ve besin maddeleri tükenir. Damarlar aynı zamanda yüksek basıncI tolere etmez ve kırmızı kan hücrelerinin ve sıvının ağrılı şişliğe neden olan bacağın dokularına sızmasına izin vermeye başlarlar. Dokulardaki kırmızı kan hücreleri kronik iltihaba neden olur, cilt koyu ve renksizleşir. Koyu renk değişikliğinin tıbbi terimi hiperpigmentasyondur. Cilt ve cildin altındaki yağlar yıllarca iltihaplandığında, dokular odunsu ve sağlamlaşır. Bu odunsu, sert dokunun tıbbi terimi lipodermosklerozdur.

Kronik venöz yetmezlik olduğunda, zaman içerisinde ortaya çıkabilecek bir durum, venöz bir bacak ülseri olmaktadır. Varikoz damarlarına bağlı ülserler ağrılıdır ve iyileşmesi güçtür. Damarlarda geriye doğru kan akışı düzeltilene kadar bazen ülserler iyileştirilemez.

Tedavi edilmemiş variköz venlerin bir diğer muhtemel sonucu variköz damarlardan spontan kanamadır. Damarlar üzerindeki cilt inceldikçe damar dış dünyaya maruz kalabilir ve giyim, yatak takımları vb. tarafından kolayca yaralanabilir. Kan kaybı önemli olabilir ve ağrısızdır.

Yüzeysel tromboflebit (ST) derinin yüzeyinin hemen altındaki bir damarın iltihaplanmasıdır. İnflamasyonun nedeni bir enfeksiyon değildir. Aksine, iltihap damardaki kan akışında azalma, damar hasarı ve kan pıhtılaşmasına bağlıdır. ST’nin özellikleri cilde kızarıklık ve sert, sıcak bir damar içerir. Lokalize bacak ağrısı ve şişmesi de görülebilir.
Derin ven trombozu (DVT), ST’den farklı olarak önemli ve ciddi tıbbi problemlerle ilişkilendirilebilir. DVT genellikle ilk alt bacağın baldır bir “çekme” hissi olarak fark edilir ve oldukça ağrılı olabilir.

Semptomlar aynı zamanda sıcaklık, kızarıklık ve şişme olaylarını da içerir. Şişkinlik sıklıkla dizin üst kısmına kadar uzanır.

DVT tanısı konduğunda, antikoagülan tedavilere sıklıkla başlanır. Antikoagülasyon, kan pıhtının ilerlemesini engeller, pıhtıyı parçalayıp pıhtın akciğerlere geçmesini önler. Bir pıhtı akciğerlere doğru giderse buna “pulmoner emboli” denir ve sonuç ölümcül olabilir.

Variköz damarlarınızı tedavi etmeniz gerekip gerekmediğinden emin değilseniz, bir damar bakımı uzmanına gidiniz. Bir uzman sizin durumunuzu değerlendirebilir ve hangi tedavinin gerekli olduğunu belirleyebilir.