Aspiratör (Aspirasyon) Cihazı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Aspirasyon/Aspiratör Cihazı Nedir?

Aspirasyon/Aspiratör Cihazı, bazı yabancı maddelerin solunmasında, bir kişi bilinçsiz olduğunda veya genel anestezinin etkisi altında kusma, kan, mukus veya partikülün çekilmesi gerektiren yerlerde vakum yöntemiyle yapılan işlemlerin kullanıldığı medikal cihazlardır.

Hastanın başının genelde yana doğru döndürülmesi ve bu yabancı maddelerin hava geçişlerinden çıkarılması ile önlenmesi sağlanarak yapılan yüksek emiş güçlü tüm acil uygulamalardır. Hastanın rahat nefes almasını sağlayan acil müdahale işlemlerinin en önemlilerinden biridir.

Hastanelerde çoğunlukla yoğun bakım odalarında, acil servis ve ünitelerinde, ameliyathanelerde ve gerektiğinde bir eğitim sonrası evlerde de rahatlıkla kullanılan cihazlardır.

Aspirasyon/Aspiratör Cihazı Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Aspirasyon/Aspiratör Cihazları, toplama şişesine bağlanan hortumlar aracılığıyla sıvıyı vücuttan çıkarmak için negatif basınç oluşturarak çalışır. Taşınabilir emiş tertibatı, hava yolundan sıvıyı uzaklaştıran ayarlanabilir bir akış düzenleyiciye sahiptir. Bir kaza bölgesinden uzaklaşarak enkaz veya enfeksiyonu temizlemek için de kullanılabilir.

Aspirasyon sondaları herhangi bir sıvının hava yolunu temizlemek için solunum makineleri ile birlikte aspirasyon cihazları ile kullanılır. Aspirasyon cihazı, bir yankuer set veya bir aspirasyon hortumu ile aspirasyon sondalarından oluşur. Ağız ve boğaz dokusunun zarar görmesini önlemek için bir yankuer set ucu hafifçe bükülür. Bir aspirasyon sondası, maksimum hava akışını sağlamak için büyük yükseltilmiş bir hava basıncına sahiptir. Aspirasyon cihazında bulunan kavanoz ayrıca bir toplama(sıvı-mukus) kabı olup tüm sıvıyı toplama işini sağlar.

Bir hasta aspirasyon cihazı ile nasıl aspire edilir, aspirasyon nasıl uygulanır bilgisi için lütfen tıklayınız.

Solunum problemi olanlar için, hava yolunu açmak ve nefes almayı kolaylaştırmak için doktorunuzun vermiş olduğu ilaçlar ile hava akışını sağlamak için ayrıca nebülizatör kullanılır.

Nebülizatör cihazi nedir ve nasıl kullanılır bilgisi için lütfen tıklayınız.

SGK raporu ve reçeteniz ile firmamıza gelerek, hastanıza uygun tüm aspiratör çeşitlerini ve sarf malzemelerini firmamızdan temin edebilirsiniz. Bunun yanı sıra hastanızın ihtiyacı olan kiralık veya satılık hasta yatağı, oksijen konsantratörü, nebülizatör, bpap ve cpap cihazı, tekerlekli sandalye, ventilatör, hasta başı monitörü, hasta bezi, yatak koruyucu örtü, gaz kompres, yara bakım ürünleri ve medikal ihtiyacınızı karşılayabilecek tüm cihaz ve cihaz sarfları firmamızda mevcuttur.

Benzer Yazılar