Hasta Yatağı Nedir, Ne İşe Yarar? Modelleri Nelerdir? Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hasta Yatağı Nedir?

Hasta yatağı, bir hastalık nedeniyle yatakta çok fazla zaman geçirebilen veya yatağa bağımlı kalmak zorunda kalan kişilerin, tedavi sürecinde hastanın konformize edilmesi; rahat hareket etmesini sağlaması, bakıcının veya sağlık görevlisinin işlem yaparken kolay ve rahat hareket etmesini sağlaması için farklı model ve türde imal edilen; yan korkulukları sayesinde hastanın güvenini sağlayan medikal ve sağlık ürünüdür.

Hasta Yatağı Ne İşe Yarar?

Hasta yatağı ne işe yarar sorusuna verilebilecek en doğru cevap tamamen hastanın rahat etmesini ve güvende olmasını sağlamaktır. Hasta yatağı, çoğunlukla hastanelerde kullanılan ürünlerdir, zaman içinde zorunlu ihtiyaç sonrası hasta yakınlarının hastalarını eve çıkardığı zaman; hastanın rahatlığını sağlamak ve hastanın bakımını kolaylaştırmak için evlerde de tercih edilen medikal ürünler arasında yer almıştır.

Hasta yatakları, hastanın boyutuna ve tıbbi gereksinimine bağlı olarak bir çok model ve boyutta üretilmiştir. Hastane yatakları olarak ta adlandırılan hasta yatakları, yüksekliği ve alçaklığı ayarlanabilen, asansörlü, mekanik, elektrikli vb bir çok özelliklerde üretimi yapılan, ayarlanabilen yan kolçaklar sayesinde hastayı koruyup düşmesini engelleyen, pozisyon verebilen gibi türlerinin hasta yatağı imalatçıları sayesinde hastaya ve hasta yakınına seçme imkanı sağlamıştır.

Hastanın konforunu sağlayan elektrikli hasta yatakları en çok tercih edilen modeller arasında yer almaktadır. Hasta, elektrikli kumanda ile yatağını ayarlayabilir; örneğin televizyon izlerken pozisyonunu ayarlayabilir, hemşireyi arayabilir, yan korkuların hareket etmesi sayesinde yatak bir o kadarda güven sağlamaktadır.

Hasta Yatağı Modelleri Nelerdir?

Hasta yatakları kullanım amacına göre bir çok farklılık göstermektedir ve üretimi yapılmaktadır.

 1. Bakım türüne göre hasta yatakları:
  Kritik bakım yatakları
  Ayarlanabilir Hastane Yatakları
  Tedavi edici (akut) bakım yatakları
  Rehabilitasyon bakım yatakları
  Uzun süreli bakım yatakları
  Özel Hastane Yatakları
 2. Güç türüne göre hastane yatakları:
  Elektrikli Hastane Yatakları:
  Yarı Elektrikli Hastane Yatakları
  Tam Elektrikli Hastane Yatağı
 3. Manuel hastane yatakları:
  Düz hastane yatağı
  Tek Krank Hastane Yatağı
  2 Krank Hastane Yatağı
  3 Kranklı Manuel Hastane Yatağı
 4. Hastane odası yönetimi türüne göre hastane yatakları
  Genel yataklar
  Pediatrik yataklar
  Basınç tahliye yatakları
  Doğum yatakları
  Bariatrik yataklar

Hasta Yatağı Satın Alırken veya Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir çok türde farklı hasta yatağı olduğu için, hasta kullanımı için amaçlanan en uygun olanı bulabilmek önemlidir. Hasta yatağı alırken dikkat edilmesi ve düşünülerek alınması gereken önemli ayrıntılar vardır:

•Hasta günlük olarak yatakta ne kadar zaman geçirecek?
Hasta kaza sonrası veya başka bir nedenle yaralanmışsa, yatağa yatması ve kalkmasında sıkıntılar varsa, elektrikli bir hasta yatağının olması hasta ve bakıcının işini kolaylaştıracaktır. Hatta çok özel bir durum varsa özel bir yatak temininin sağlanması gerekebilir.

•Hastanın hasta yatağına ne kadar ihtiyacı olacak?
Hasta için doğru hasta yatağını seçerken, hastanın hastalığının süresini hesaplamak en doğru olanıdır. Kaza sonrası ve kısa süreli ise hasta yatağı kiralamak maliyet açısından da uygun olandır.
Eğer hasta kalıcı olarak yatağa bağımlı ise satın almak en iyi seçenektir. Bu, kiralama veya satın alma işleminin daha iyi bir seçenek olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır.

•Hasta yatağa girip çıkabiliyor mu?
Bu, düşük bir yatak mı yoksa standart bir yüksekliğe sahip hasta yatağı mı olacağını belirler. Hasta kendi başına girip çıkamıyorsa, standart boy yatak daha iyi bir seçim olabilir. Yani asansör sistemli ve yüksekliği alçaklığı ayarlanabilir tercih etmeniz gerekecektir.

•Hastanın boy uzunluğu ne kadar ve kaç kilo?
Bir çok hasta yatağı standart ölçülerde olsa da hastanın uzun boylu olması veya aşırı kilolu olması özel hasta yatağı seçimini gerektirecektir.
Hasta, aşırı kilolu ise bariatrik (obez) hasta yatağı tercih etmeniz en doğru olandır, bir yandan da bu yatağın eğer evinize alacaksanız evinize sığması da bir o kadar önemlidir.

2 Motorlu 4 Korkuluklu Hasta Yatağı Satışı ve Kiralaması için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.
Aynı günde İstanbul içine teslimatı yapılıp, kurulumu sağlanmaktadır.
Hasta yatağı satın almak veya kiralamak istediğinizde, hastanız için ihtiyacınız olan bir çok ürününde satın alımını veya kiralama işlemini firmamızdan sağlayabilirsiniz.

Hasta Yatakları Tüm Modeller için firmamızla iletişime geçebilirsiniz, diğer modelleri görmek için lütfen linkimizi tıklayınız.