Kuru Hava (Sterilizatör) Cihazı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Sterilizatör Cihazı (Kuru Hava) Nedir?

Sterilizatör cihazı, mikroorganizmaların üremesini engellemek için kuru hava kullanılan sıcak hava fırınlı elektrikli cihazlara denir. Sterilizatöre aynı zamanda sıcak hava fırınları da denilmektedir.

Sterilizatörler, çeşitli şekil ve boyutlardaki katıları, sıvıları ve aletleri sterilize edebilir. Bu cihazlar Pasteur tarafından geliştirilmiştir.

Sterilizatör Ne İşe Yarar?

Sterilizatör, genellikle, sıcaklığı kontrol etmek için bir termostat kullanarak oda sıcaklığında veya 50 ila 300 ° C arasında çalıştırılabilirler .

Sterilizatörler, çift duvarlı izolasyonuyla ısıyı tutar ve enerjiyi korur , iç tabaka zayıf bir iletken ve dış tabaka metaliktir. İzolasyona yardımcı olmak için arada kuru hava dolu bir alan da bulunmaktadır . Hava sirkülasyon fanı, sıcaklığın eşit dağılımında da aynı zamanda yardımcı olur.

Sterilizatörlerin içinde ayarlanabilir tel örgü kaplamalı tepsiler veya alüminyum tepsiler; dışında bir açma/kapama rocker anahtarı, sıcaklık ve bekleme süresi için dijital göstergeler ve kontroller bulunmaktadır.

Sterilizatörler litre bazlı veya kapasitelerine göre küçüklü büyüklü ebatlardadır. Güç kaynağı ihtiyaçları, kullanılan voltaj ve frekansa ( hertz ) bağlı olarak ülkeden ülkeye değişmektedir. Bakteri sporları kullanan sıcaklığa duyarlı bantlar veya biyolojik göstergeler , kullanım sırasında sterilizatör cihazının etkinliğini test etmek için kontrol olarak kullanılabilir .

 

Sterilizatörün Avantajları ve Dezavantajları

Sterilizatörler de suya ihtiyaç olmaz ve otoklavın aksine çalışmalarını daha güvenli hale getirecek kadar fazla basınç oluşmaz . Bu da sterilizatörleri laboratuvar ortamında kullanım için daha uygun hale getirir . Otoklavlardan çok daha küçüktürler ama yine de etkili cihazlardır. Otoklavdan daha hızlı olabilirler ve diğer yollarla karşılaştırıldığında daha yüksek sıcaklıklara ulaşılabilirler.

Tam bir çevrim, fırının istenen sıcaklığa ısıtılmasını, bu sıcaklığın uygun bir zaman aralığı için sıcaklığını muhafaza etmesini, makineyi kapalı fırında ve oda sıcaklığına erişene kadar kapalı fırında soğutmayı içerir. Sıcak hava fırınının standart ayarları:

160 ° C’de 1.5 ila 2 saat (320 ° F)
190 ° C’de 6 ila 12 dakika (374 ° F)
…. artı sterilizasyon döngüsüne başlamadan önce haznenin ön ısıtması için gereken süre. Kapı zamandan önce açılırsa, ısı kaçar ve süreç tamamlanmaz. Böylece döngü her yerde uygun şekilde tekrarlanmalıdır.

Bunlar, yüksek sıcaklıklara dayanabilen ve cam eşya ve tozlar gibi yanmayacak maddeleri sterilize etmek için yaygın olarak kullanılır . Keten yanar ve cerrahi bıçaklar keskinliğini kaybeder.

Benzer Yazılar