Masaj Yağı Nedir? Nerelerde Kullanılır? Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?

Masaj Yağı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Masaj yağı, masaj yaparken sürtünmeyi azaltmak için cildi rahatlatmak amacını taşır. Masaj yağı, ayrıca cilt yüzeyinde yumuşak bir kayma ve kolay işlenebilirlik kazandırmaya yardımcı olur. Sekonder faydaların bazıları, cildi beslemek ve aromaterapi esansiyel yağları için bir “baz” veya “taşıyıcı” yağ olarak işlev görmeyi içerir.

Masaj Yağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Öncelikli yapmanız gereken en iyi masaj yağları hakkında bilgi edinmektir. Karşılaştırabileceğimiz farklı özellikler, yağın nasıl yayıldığı, ne kadar kolay emildiği, besleyici ve nemlendirici özellikleri ve kokusudur. Dikkate alınacak diğer faktörler, maliyet, temizlik kolaylığı ve işlenme şeklidir. Genel olarak konuşursak, en iyi yağ, doğal besinlerin çoğunu koruyarak en yüksek saflık seviyesini koruduğu için soğuk preslenmiş olmasıdır.

 

Masaj Yağı Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?

İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun yağı seçin.

Masaj için en popüler olan birkaç temel yağ vardır:

Badem yağı : Muhtemelen en yaygın kullanılan masaj yağı, tatlı badem yağıdır. Kolay yayılır ve cilt için çok besleyicidir. Aynı zamanda mükemmel bir taşıyıcı yağ görevi görür, çünkü koku çok kuvvetli değildir. Sağlık mağazalarının ve vücut mağazalarının çoğunda bulunur ve makul fiyatlara sahiptir.

Üzüm çekirdeği yağı : Popüler bir yağ, üzüm çekirdeğidir. Cilt tarafından kolayca emilir ancak uygulamadan sonra “yağlı” bir his bırakmaz. Tatlı badem kadar yaygın değildir ve genellikle biraz daha pahalıdır.

Ayçiçeği yağı : Ayçiçeği yağı düşük maliyetli bir alternatiftir ve genellikle yerel markette bulunabilir. Kolayca yayılır ve iyi bir taşıyıcı yağdır, ancak daha sonra biraz yağlı hissedebilirsiniz. Dikkate alınması gereken diğer bir husus, ayçiçeği yağlarının çoğunun ısıyla preslenmiş olması ve çok kısa bir raf ömrüne sahip olmasıdır.

 

Diğer baz yağları düşünün.

Diğer baz yağlar, kuru cilt, erken yaşlanma veya egzama gibi spesifik koşullara yardımcı olabilecek bazı özelliklere sahiptir. Bunlar, birincil yağa değişen oranlarda eklenebilir ve bazı örnekler arasında zeytinyağı, buğday tohumu ve jojoba bulunur.

Baz masaj yağları ile aromaterapi uçucu yağları arasındaki farkı anlayın. Aromaterapi uçucu yağları baz yağlardan çeşitli şekillerde farklılık gösterir. Bunlar, vücut sistemleri üzerinde derin etkileri olan çeşitli bitki ve meyve kaynaklarından elde edilen oldukça konsantre “esanslardır”.

En popüler aromaterapi yağlarını deneyin.

Her biri vücudu farklı etkileyen özel özelliklere sahip, seçilebilecek birçok esansiyel yağ vardır. İşte etkileri masaj ve rahatlama için yararlı olan en popüler yağlardan bazıları:

Lavanta yağı : Lavanta muhtemelen en iyi bilinen ve tüm esansiyel yağların en çok kullanılanıdır. Sadece zihin üzerinde sakinleştirici bir etkisi yoktur, aynı zamanda bir antiseptiktir ve ağrıyı hafifletmek için yanma veya sokma durumlarında cilde doğrudan uygulayabileceğiniz iki yağdan biridir. Lavanta yağını hemen hemen tüm sağlık marketlerinde, birçok kozmetik dükkanında ve diğer cilt bakım merkezlerinde bulabilirsiniz.

Ylang Ylang : Ylang Ylang muhtemelen masaj yapmak için en faydalı esans yağı olabilir. Özellikleri, kan dolaşımını ve vücudun doğal ağrı kesicileri olan endorfinlerin üretimini uyarırken, gevşemeye yardımcı olan sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etki içerir. Aynı zamanda yağlı cilt ve aknenin yanı sıra kuru cilt koşullarına yardımcı olduğundan tüm cilt tipleri için mükemmeldir.

Çay ağacı yağı : Çay ağacı yağı, ciltteki bölgelere seyreltilmemiş, antiseptik ve antienflamatuvar olarak uygulayabileceğiniz diğer esansiyel yağdır. Masajda kullanıldığında, solunum sisteminin sağlıklı çalışmasını desteklerken hasarlı cildin iyileşmesine yardımcı olur.

Okaliptüs yağı : Son olarak, okaliptüs yağı da kas krampları, spazmları ve burkulmalarının tedavisinde yardımcı olan anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle masaj için en yaygın olarak kullanılan uçucu yağlardan biridir. Aynı zamanda cilt problemlerine de yardımcı olur ve hatta skar dokusunu önleme ve iyileştirme yeteneğine sahiptir. Tüm bunların yanı sıra, tıkalı burun kanallarını açmaya ve duyuları uyarmaya yardımcı olma kabiliyetine ekleyin ve birçok seviyede yardımcı olan çok yönlü bir yağa sahipsiniz.

 

Benzer Yazılar