Medikal Havalı Yatak Nedir, Ne İşe Yarar, Neden Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Havalı Yatak Nedir?

Havalı Yatak, kısa veya uzun süreli yatağa bağımlı yatan hastanın sürekli yatması halinde oluşabilecek basınçlı ülserlerin ( bası veya yatak yaralarının) önlenmesi için tasarlanmış; hastanın arayüzü basıncı ve kan perfüzyonunu hesaplayan, konforu ve mekanik güvenirliliği olan alternatif basınçlı yumuşak hava yataklarıdır.

Havalı Yatak Ne İşe Yarar ve Neden Kullanılır?

Havalı yataklar, yatan hastalara huzurlu, rahat ve dinlendirici bir uyku sağlamak için tasarlanmıştır. Yatan hastanın, yatağı eski ve biçimsizse, oldukça rahatsız edici olabilir. Genellikle, hastanede yatan hastaların sağlıklarını ve uykularını etkileyen bu durumdan muzdarip olurlar. Bunun yanında ağır travmatik hastalarda, sınırlı hareketliliği olan hastalarda da bu sıkıntı vardır. Her iki durumda da yatan hastanın yatak yarası ve basınçlı yaralanmadan kaçması çok zor ve riski yüksek hastalardır.

Bu gibi hastaya sıkıntı verecek durumlarda, tıbbi ve medikal havalı yatakları kullanmak, hastanın cildine veya sırtına zarar verecek yaraları ve diğer etkenleri ortadan kaldırmayı sağlar. Bu da hastanın uzun saatler boyunca yatmasını gerektiren tıbbi durumlarda konforlu ve rahat yatmasını sağlar. Yatan hastaların medikal havalı yatak kullanması en önemli durumlardan biridir.

 

Medikal Havalı Yatağın Faydaları ve Yararları Nelerdir?

Geliştirilmiş Kan Dolaşımı:

Hava yatakları, daha iyi kan dolaşımı ve üzerinde uyuyan hastaya basınç tahliyesi sağlar. Ayrıca, üzerinde uyuyan kişinin konumunu değiştirerek basınç noktalarını değiştirmek mümkün olduğundan, bir havalı yatağın hastaya her zaman büyük bir konfor hissi verir

Alternatif Basınç Noktaları:

Medikal tıbbi havalı yataklar, hastanın vücudunun rahatça hareket etmesini sağlar. Basınç noktalarını değiştirmek, kişinin vücudunu hareket ettirmek mümkün olduğu için, havalı yatağı kullanan bir hastanın ağrıyan cilt veya ağrılı yatak yaralanması olasılığı ihtimali daha düşüktür .

Düşük Hava Kaybı Teknolojisi:

Medikal havalı yatak üreticileri, ürünlerini en son teknoloji ile üretir. Şiltelerinde, az miktarda havanın kaçmasına izin veren yüzlerce hava deliği bulunur. Bu “hava sızıntısı” hastanın havada uçuyormuş gibi hissetmesini sağlar ve uyurken onu serin tutar ve sırtının hava almasını sağlar bu da yatak yarasını önler.

 

 

Kolaylık:

Medikal havalı yataklar hem hastane hem de evde bakım için kullanılabilen yataklardır. Bu şilteler diğer ağır şiltelere göre daha konforlu ve kullanımı kolaydır.

Hangi havalı yatak hastanız için uygundur bu ve benzeri soru ve cevaplar için lütfen firmamızı arayıp bilgi alınız. Havalı yatak çeşitlerimiz, modellerimiz, ürün özellikleri ve fiyatları için firmamızı arayabilirsiniz

 

Benzer Yazılar