Snellen Işıklı Göz Eşeli Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Mesafesi Nedir?

Snellen Işıklı Göz Eşeli Nedir, Ne İşe Yarar?

Snellen ışıklı göz eşeli, göz uzmanları tarafından görme keskinliğini ölçmek veya bir hastanın yardım almadan ne kadar iyi görebileceğini ölçmek için kullanılan ve Hollandalı göz doktoru Hermann Snellen tarafından 1860’larda geliştirilen Snellen göz grafiği çizelgesidir.

Snellen göz çizelgesi irili ufaklı harflerin tanıdık, klasik çizelgesidir. Grafik, en üst satırda büyük bir tek harfle başlayan 11 satırlık blok harflerden oluşmaktadır. Her satırdaki harf sayısı üstten alta doğru hareket eder. Harflerin boyutu aşamalı olarak azalır ve sonraki her satırda daha fazla harfe izin verilir. Geleneksel Snellen göz çizelgesi yalnızca şu harflerden yararlanır: C, D, E, F, L, O, P, T ve Z.

Snellen Işıklı Göz Eşeli Ürün Özellikleri:

  • Üzerinde dereceli harfler bulunmaktadır
  • Antibakteriyel elektrostatik toz boya
  • Açma kapama düğmesi mevcuttur
  • Dkp sac malzeme
  • Dereceli harfler
  • Floresan lamba
  • Duvara asılabilir
  • Masa üstü kullanılabilir
  • Ebatlar: 10 x 25 x 70 cm

Görme Keskinliği Testi

Görme keskinliği testi yapılırken , hasta bir gözü kapatır ve tablonun üzerindeki harfleri yüksek sesle okur, aşağıdan yukarıya doğru hareket eder. Hastanın doğru olarak okuduğu en küçük harf sırası, ele geçirilen gözdeki görme keskinliğini belirler. Test diğer gözle ve sonra her iki gözle birlikte tekrarlanır. Görme keskinliği bazen 20/20 veya benzer bir sayı olarak ifade edilir , yani grafikte doğru olarak okunan en küçük harfler anlamına gelir.

Göz Testinde “20/20” Ne Anlama Geliyor?

Göz grafiğinin standart yerleşimi gözlerinizden 20 metre uzakta bir duvarda olmalıdır. Pek çok göz doktorunun ofisinde, 20 metre uzunluğunda oda bulunmadığından, daha küçük bir odada göz çizelgesi, önünüzde 20 feet uzunluğundaki simüle bir mesafede görünmesini sağlamak için aynaları kullanarak hasta koltuğunun arkasına asılabilir.

20/20 vizyon Eğer 20 feet en insanoğlunun bir mektup okuyabilir, yani “normal” vizyon olarak kabul edilir olmalıdır 20 feet okumak mümkün.

Göz grafikleri çeşitli şekillerde yapılandırılabilir, ancak genel olarak, bir göz testi sırasında üst kısımdaki büyük E’yi okuyabilirsiniz, ancak bundan daha düşük harflerden hiçbirini görmüyorsanız, görüşünüz 20/200 olarak kabul edilir. Bu, 20 feet’te “normal” görüşü olan kişilerin 200 feet’te okuyabildiği bir mektubu okuyabileceğiniz anlamına gelir. Yani 20/200’de, görme keskinliğiniz çok zayıf.

Genellikle 20/20 harflik harfler alttan dördüncü sırada, 20/15, 20/10 ve 20/5 altındadır. Pek çok insan 20/10 veya daha iyi görme keskinliğine sahip değildir, ancak birçok hayvan, özellikle 20/5 veya daha iyi bir keskinliğe sahip olduğu tahmin edilen yırtıcı kuşlardır.

Snellen Işıklı Göz Eşeli Kullanım Talimatları

En iyi doğruluk için (ve ezberlemeyi önlemek için) vizyonunuzu bu gözle test ederken birisinin size yardımcı olmasını isteyin. Sürüş veya diğer uzak görüş görevleri için gözlük veya kontakt lens kullanıyorsanız, test sırasında bunları kullanın.
1. Grafiği bir duvara ya da 10 feet uzağa şövale yerleştirin.
2. Bir gözü elinizle, büyük bir kaşıkla veya kapsanan vizyonunu tamamen engelleyen başka bir öğeyle gözü örtün. (Kapalı göze baskı uygulamayın, çünkü test ederken gözün görüşünü etkileyebilir.)
3. Grafikte rahatça okuyabileceğiniz bir çizgi belirleyin. Bu satırdaki harfleri yüksek sesle okuyun. Yardımcınızı alın haritaya yakın durdurun ve doğruluğunu kaydedin.
4. Ardışık olarak her küçük satırdaki harfleri okumaya devam edin. Şaşırtmayın.
5. Satırdaki harflerin en az yüzde 50’sini doğru tanımlayamadığınızda yardımcınızın sizi durdurmasını sağlayın.
6. Diğer göze geçin ve tekrarlayın.

Benzer Yazılar