Cpap Maskesi Nedir Neden Nasıl Kullanılır Çeşitleri Nelerdir?

Cpap Maskesi Nedir?

Cpap Maskesi, Cpap Cihazı ve Bipap Cihazı kullanılırken takılan bir aparattır. Cihazdan gelen pozitif hava basıncının hortumdan geçerek kişinin üst solunum yollarına iletilmesini sağlayan bir maskedir. Çoğunlukla silikon malzemeden üretilen cpap maskeleri sağlığa uygun olmanın yanı sıra, yumuşak, kullanıma uygun ve yüze tam oturarak hava çıkışının olmaması gereklidir. Yüze tam oturan cpap maskesi doğru hava akımının gelmesini ve bu sayede üst solunum yolu sorununun çözümünde de önemli bir araçtır. Cpap maskesi seçiminin doğruluğu önemlidir, bu yüzden cpap maskesi alırken deneyerek almalısınız.

Cpap Maskesi Neden Kullanılır?

Uyku apnesi tanısı almış olanlar çeşitli cpap maskelerini kullanırlar. Obstrüktif uyku apnesi hastaları için en iyi bilinen tedavilerden biri de sürekli pozitif havayolu basıncı (CPAP) tedavisidir. Bu terapi seçeneği uyku apnesi olan kişilerin uyku esnasında daha kolay nefes almasına yardımcı olan bir makine ve cpap cihazına bağlı maske kullanır. Peki, CPAP maskesi tam olarak nasıl çalışır?

CPAP makineleri boğazdaki hava basıncını arttırır, böylece hava yolu uyku esnasında çökmez. Bir CPAP makinesi üç temel parçadan oluşur: hava pompası, boru donanımı ve bir maske. CPAP maskesinin üç temel türü vardır:

Cpap Maske Çeşitleri Nelerdir?

1- Burun Maskesi (Nasal Maske)

Burun CPAP Maskeleri birçok CPAP kullanıcısı için en popüler seçenektir. Hava basıncını doğrudan burunlarına girmesini istemeyenlere hitap eder ancak tam bir yüz maskesine ihtiyaç duymazlar veya burun yastık stilinde burun maskesinin ekstra stabilitesini tercih ederler.

Burun maskesinin ekstra boşluk boyutu nefes alma işlemini biraz daha kolaylaştırıyor ve ResMed, Philips Respironics ve Fisher & Paykel’in sunduğu yenilikler bu maskeleri daha küçük, daha hafif ve rahat yapmaya devam ediyor. Maske tasarımında bazı parlak ilerlemeler görmek için ResMed AirFit N10, Philips Wisp, Fisher & Paykel’s Eson2 ve Circadiance SleepWeaver Advance veya Elan kumaş maskelerini kontrol edebilirsiniz.

Not: Burun tıkanıklığınız varsa veya ağzınız kapalıyken uyuyamıyorsa lütfen Tam Yüz Maskesi alt kategorisinde gösterilen maskeleri göz önünde bulundurun.

2- Tam Yüz Maskesi (Full Face Mask)

Uyku apneniz dayanılmaz olduğunda, yüksek basınçlı ağız ve burnun tamamını kapatan tam yüz CPAP Maskeleri burun tıkanıklığı olanlar için doğru seçimdir. CPAP Tam Yüz Maskesi, gece uykusunda düzelme, gündüz uykusunda azalma ve horlamayı ortadan kaldırma gibi ani olumlu değişiklikler sunar. Uyku apnesi için mükemmel bir tedavidir.

3- Burun Yastığı (Burun İçi) Maskesi (Nasal Pillow Mask)

Burun içi yastık maskeler son zamanda daha küçük, daha hafif ve daha sessiz olduğu için gözde olan maskelerden biridir. Burun yastığı maskesi Cpap maske türlerinden en küçük olanıdır. Sadece burun tabanını kaplar ve tipik olarak bir jel yastığı ile bulunur. Burun içi yastık maskelerimiz, burnunuzun tabanına doğru sığar, burun delikleri etrafına yerleşir

Cpap Maskesi Nasıl Kullanılır?

Cpap maskesini kullanmadan önce yapmanız gerekenler

1. Maske bandı klipslerini sanki bir tuşu çeviriyormuş gibi başlığa geçirin
2. Maskeyi takmadan önce, terapi cihazınıza bağlı hortumu, maske ucundaki döner parçaya bağlayın.
3. Maskeyi yüzünüze yerleştirin ve başlıkları başınızın üstünde kaydırın
4. Cihazı açıp hava akışını açın
5. Tercih etmiş olduğunuz maskeyi burnunuza veya burun/ağzınız üzerinde tutun ve başlığı tam olarak yerleştirdikten sonra başlık klibini bağlayın.
6. Maske alın kafasının konforlu bir şekilde alnınıza dayanacak şekilde baş kısım yan kayışlarını eşit bir şekilde ayarlayın.
7. Maskede kaçaklar olmamasına dikkat edin, minimum kaçaklar kabul edilebilir. Aşırı hava kaçağı varsa maske kayışlarını ayarlamaya ihtiyaç var demektir.
8. Göz çevresindeki hava sızıntılarında baş yan kayışlarınızı ayarlayın.
9. Başınızı sağa sola hareket edip hava sızıntısını kontrol edin.
10. Başınızı yastığa koyarak hareket edin, yatın ve farklı uyku pozisyonlarını deneyin. Herhangi bir hava sızıntısı varsa son ayarlamaları yapın. Küçük hava sızıntıları normaldir ve bunu görmezden gelmeniz gerekebilir.
11. Maske ilk bir kaç gün ve bir kaç hafta sizi rahatsız edebilir fakat sonrasında sağlığınız için ve sürekli kullanılması için önemli bir terapi olduğunu lütfen unutmayın.
12. Başlığı çok sıkıştırmak sizi rahatsız edebileceği gibi hava akışını da engelleyebilir, bu yüzden maskenin yukarıda belirtilen kurallara uygun takılması önem taşır.

Cpap Cihazı ve Cpap Maskesini SGK Kurum Ödemesiyle Nasıl Alabilirim?

Devlet hastanesinin uyku terapi merkezlerinden almış olduğunuz heyet raporu ve reçetesiyle ilk önce yapmanız gereken işlem SGK’ ya giderek evraklarınızı işleme aldırmaktır. SGK görevlisi raporunuzun arkasına gerekli kaşe işlemini ibraz ettikten sonra firmamıza gelerek işlemlere başlayabiliriz.

SGK görevlisinin size vermiş olduğu evraklar, raporunuz ve reçetenizle gelerek size en doğru cihazı ilk önce beraber seçeceğiz, cihaza karar verdikten size en doğru ve uyan maskeyi teyit ederek rapor işlemlerinize devam edilerek ve formlar doldurulup, faturanızla beraber cihaz tarafınıza teslim edilir.

Siz cihazınız ve doldurulan evraklarla beraber SGK’ ya giderek işlemlerinize devam eder ve kullanıma başlarsınız. Cihazınızın 6 ayda bir bakımı için muhakkak firmamıza gelmelisiniz. Cihazı kullanmadan evvel konusunda uzman arkadaşlarımız cihazın doğru kullanımı için gerekli olan tüm bilgileri sizlere verecektir.

Benzer Yazılar