Klavikula Köprücük Kemiği Bandajı Nasıl Kullanılır?

Klavikula Nedir?

Klavikula, köprücük kemiğidir. Köprücük kemiği uzun, ince ve boynun tabanında bulunur. Köprücük kemiğinin ana işlevlerinden biri, kolları serbestçe tutmak ve gövdeden uzak durmaktır.

Klavikula Köprücük Kemiği Kırığı Nasıl Oluşur?

Klavikula Köprücük Kemiği kırıkları yaygındır. Bir kırığı tespit etmek kolaydır, çünkü klavikula doğrudan herhangi bir deformiteyi görünür kılan derinin altında yatar. Kırık bir köprücük kemiğine ait belirtiler hassasiyet, şişme ve kolu hareket ettirememe özelliklerini içerir.

Köprücük Kemiği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir?

Hemen tıbbi yardım alın. Kırılmayı stabilize etmek için onarılmasına izin vermek için bir sling uygulamak yaygın bir uygulamadır. Kompleks kırıklar, köprücük kemiğini bir araya getirmek için ameliyat yapılmasını gerektirebilir. Klavikula kırıklarında kol askıya alınır, kırık uçları sekiz şeklinde bandaj ile bir arada tutulur. Klavikula kırıklarında iyileşme genellikle üç hafta sürer.

Uzanmış bir kola düşerseniz, araba kaza geçirirseniz veya spor yaparken vurursanız ve omuz bölgenizde yoğun bir ağrı hissederseniz hemen tıbbi yardım alırsınız. Kırık klaviküller, boynunuzun tabanına daha yakın omzunun ön kısmında ciddi ağrıya neden olur. Kırık yakınında şişlik, morarma, kol hareketi ile karıncalanma ve potansiyel oluşabilir.

Doktorunuz, yaralanmanın teşhisine yardımcı olmak için omzunuzdan bir röntgen çektirir. Kullanılan diğer tanı aracı kemik taraması, MR veya BT taramayı içerebilir.
Çoğunlukla kırık, kemiğin yanlış hizalanması veya cildin yüzeyini kırması için ciddi olmayan küçük bir yüzey çatlaması olan bir stres veya saç çizgisi kırığı olarak teşhis edilir. Klavikula küçük ince çizgilerle kırığı hemen x-ışını üzerinde görünmüyor. Çatlamayı açıkça görebilmek için şişme yeterince azalana kadar, bazen bir hafta kadar sürebilir.

Klavikula Bandajı Ne İşe Yarar?

Klavikula bandajı, köprücük kemiğinin nihai destek ve immobilizasyonu sağlar. Klavikulum destek parantezi, klavikula kırıkları veya yaralanmaların tedavisi için tasarlanmıştır.

Klavikula kemiği kırıklarında stabilizasyon amaçlı kullanılır. Arka bölümde özel cırt yapışan kumaş lamine edilmiş 10 mm süngerden oluşan bir ped kullanılmıştır. Elastikliği giderilmiş bandajlar sayesinde klavikula kemiğini stabilize eder.

Klavikula bandajı satın almak ve fiyat bilgisi için lütfen firmamızla iletişime geçiniz.

Klavikula Köprücük Kemiği Sekiz Bandajı Nasıl Takılır?

Sekiz Bandajı, kemik alanını hareketsiz kılan bir bandajdır. Omuzları geride tutar ve klavikülü dengede tutmak için her iki omuzun ve boynun etrafını sarar. Bandajlar köprücük kemiğini düzgün bir şekilde sabitler. Sadece arkadan ayarlanabilir, bandajları sıkıştırmak için birine ihtiyaç duyulur, çünkü bu aynı zamanda kendinize zarar vermeyi de önlemiş olur. Sekiz bandajı ile aynı zamanda duruşunuzu da düzeltip, sırt ağrısını da engelleyebilirsiniz.