Genel Sağlık Bilgileri

Defibrilatör Nasıl Kullanılır? Uygulama Aşamaları Nelerdir?

Defibrilatör Nasıl Kullanılır?

Defibrilasyon, hayati tehlike arz eden aritmi veya kalp durmasını sonlandırmak için tasarlanmış kalbe verilen elektriksel bir şoktur. Otomatik Harici Defibrilatör (AED), şok gerektiren bir kalp ritmini otomatik olarak tespit edebilen bir cihazdır. Biri ani kalp durması (SCA) yaptığında, hayatını kurtarmak için AED kullanmak için aşağıdaki birkaç basit adımı uygulayabilirsiniz

Otomatik Harici Aed Defibrilatör Nasıl Kullanılır?

1- Kullanıma Hazırlama

defibrilator-kullanim-asamalari-nelerdir-defibrilason-nasil-olusur

Kalp durmasını onayla: Acil bir şekilde hareket etmeniz gerekmekte olup, bir AED kullanmadan önce kalp durması olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Mağdurun cevap veremediğini, nefes alıp almadığını ve nabzını kontrol edip etmediğini kontrol edin. ABC yöntemini kullanabilirsiniz. Eğer nabız ya da nefes bulamazsanız, suni teneffüs yaptırmanız/yapmanız gereklidir.
Havayolu: Solunumunu kontrol etmeden önce hava yolunun açık olduğundan emin olmanız gerekir. Bunu yapmak için başını geriye doğru eğin ve çenesini yukarı kaldırın. Hava yolunu tıkayan bir nesne görürseniz, çıkarın.
Nefes almak: Nefes almak için yakından eğilin. Göğsünün yükselip yükselmediğini görmek için bakın.
Dolaşım: Bir nabız hissetmeye veya bulmaya çalışın. Dolaşım sorunlarının belirtileri arasında renk değişimleri, terleme ve daha düşük bir bilinç düzeyi bulunacaktır.

defibrilator-kimlere-yapilir-yetişkin-ve-bebege-nasil-uygulanir-kullanilir-

Kişiyi uyandırmaya çalış: Böyle bir duruma bir insana rastlarsanız ve ne kadar süredir bilinçsiz olduğu hakkında hiçbir fikriniz yoksa, gerçekten tıbbi sorunları olduğundan ve sadece uykuda olmadığından emin olmanız gerekir. Onu uyandırmayı denemek için, onu sallayabilir, kulağına konuşabilir ya da yanında sesler çıkarabilirsiniz. Uyanma belirtisi göstermezse kalp durmasını onaylayın.
Asla bir çocuğu veya bebeği sallamayın. Bu ciddi yaralanmalara neden olabilir.

defibrilator-aed-cihazi-kullanim-amaci-talimatlari-dugmeleri-elektrot-yerlesimi

Acil bir durum olduğunu değerlendirir değerlendirmez 112’yi aramanız gerekir. Onlara nerede olduğunuzu ve neler olduğunu açıklayın. Bir AED’niz olduğunu ve kullanmayı planladığınızı bilmelerini sağlayın.

Orada senden başka biri varsa, ihtiyacı olan kişi üzerinde çalışmaya başlarken 112’yi arayabilir. Ayrıca AED’yi bulunduğu yerden çalıştırabilir ve kapatabilirler. Bu şekilde işler daha hızlı gerçekleşecek, bu da SCA(Spino Cerebellar Ataksi) için önemlidir.

cpr-uygulamasi-ne-demek-nasil-yapilir-asamalari-talimati-sirasi-onemi-nedir

CPR‘yi başlatın. Orada yalnız değilseniz, diğer kişi AED’yi alırken CPR vermeye başlamalısınız. Yalnızsanız, 112’yi arayın, sonra CPR’yi başlatın.

Her 30 göğüs kompresyonunda 30 göğüs kompresyonunu ve ardından 2 kurtarma nefesini verin. Kurtarma nefesleri bir saniyeden uzun olmamalıdır. Fazla havalandırmadan kaçının ve yalnızca göğsün genişlediğini görmek için yeterli hava sağlayın.

Göğüs kompresyonlarını dakikada 100 kompresyonda tut. Dakikada 125 sıkıştırmayı geçmeyin. Göğsü 2 cm (5 cm) aşağı doğru sıkmalı ve mümkün olduğunca az kesinti ile tam olarak açılmasını sağlamalısınız.
Bir kişinin ne kadar bilinçsiz olduğunu bilmiyorsanız, derhal CPR vermelisiniz, sonra AED kullanmalısınız.

2- Defibrilatör Aed Kullanımı

defibrilasyon-islemi-hangi-durumlarda-uygulanir-yapilir-hastaya-nasil-baglanir-uygulamada-enerji-miktari

Hastanın kuru olduğundan emin olun: AED’yi açmadan ve kullanmadan önce, yardım ettiğiniz kişinin ıslak olmadığından emin olmanız gerekir. Eğer öyleyse, onları kurutmanız gerekir. Hastanın hemen yanı başı ve bulunduğu bölgede su varsa, kişiyi kuru bir yere taşımanız gerekir.
Su elektrik iletir. Hasta ıslaksa veya yakınlarda su varsa, ciddi şekilde yaralanabilir.

defibrilator-cihazi-nasil-kullanilir-amaclari-kullanim-kilavuzu-talimati

AED’yi açın. Etrafta su olmadığından emin olduktan sonra, AED’yi açmanız gerekir. Bu sorun ortaya çıktığında, size durumla nasıl başa çıkılacağı konusunda talimatlar verecek. Büyük olasılıkla ped kablolarını AED makinesine takmanızı söyleyecektir. Genellikle, makinenin üstündeki yanıp sönen ışığın üzerine asarsınız.
Pedleri taktıktan sonra kişiyi hazırlamanızı da söyleyecektir.

defibrilator-kullanimina-hazirlama-islemi-nasil-yapilir-hastaya-hangi-uygulama-yapilmalidir

Göğüs bölgesini hazırlayın. AED pedlerini kullanmak için hastada varsa takı ve benzeri bazı şeyleri çıkarmanız gerekir. Gömleğini açın ya da kesin. Eğer göğsü çok kıllı ise, onu tıraş etmek zorunda kalacaksınız. Ayrıca kalp pili gibi implante edilmiş cihazların işaretleri varsa bulmalısınız. Herhangi bir metal takı veya aksesuar görürseniz çıkarın. Çünkü metal elektrik iletir.

Çoğu AED, kıllı bir kişinin göğsünü kesmek için tıraş veya makas için bir tıraş makinesi ile birlikte gelir.
Göğüs boyunca kalp pili veya başka bir implante edilmiş cihazı görebilirsiniz. Ayrıca bir tıbbi uyarı bileziği de arayabilirsiniz.

Eğer hasta bir kadınsa, içinde tel olan sütyenleri çıkarmanız gerekecektir. Mücevher gibi elektrik iletebilir.

defibrilator-pedleri-nasil-uygulanir-takilirken-nelere-dikkat-edilmelidir-yetiskin-pediatrik-pedleri

Pedleri uygula. AED için elektrotlar tipik olarak yapışkan pedlerdir. AED, elektrotları veya pedleri yerine koymanızı önerir. Doğru yerleştirildiklerinden emin olmanız gerekir, böylece hasta gereken en fazla şoku alır. Bir ped hastanın çıplak göğsünün sağ üst tarafındaki köprücük kemiğinin altına yerleştirilmelidir. Diğeri, hafifçe kenarı boyunca, kalbinin dibindeki soldaki gaga veya göğsün altına yerleştirilmelidir.

Pedler ve derisi arasında kumaş veya başka bir nesne bulunmadığından emin olun. Herhangi bir engelleme, AED’nin arızalanmasına neden olur.

Pedler uygun şekilde takılmazsa, AED “elektrotları kontrol et” i tekrarlayabilir.
İmplante edilmiş bir cihaz veya delici bulursanız, pedler onlardan en az 1 inç olmalıdır.

aed-defibrilator-cihazinin-bolümleri-cesitleri-ozellikleri-hangi-durumlarda-kullanilir

AED’nin analiz etmesine izin verin. Pedler uygun şekilde yerleştirildikten sonra, herkesi hastadan uzak tutmanız gerekmektedir. Herkes geri çekildiğinde, AED’deki analiz düğmesine basın . Cihaz hastanın kalp ritmini analiz etmeye başlayacak.

AED cihazı, size bir şokun gerekli olup olmadığını ya da CPR yapmaya devam etmeniz gerektiğini söyleyecektir. Herhangi bir şoka ihtiyaç duyulmaması durumunda, hastanın nabzı geri kazanmış ya da sarsılmaz bir kalp ritmi olduğu anlamına gelmiş demektir. Tavsiye edilen herhangi bir şok yoksa, acil durum çalışanları gelene kadar CPR’ye devam etmeniz gerekir.

defibrilator-aed-otomatik-eksternal-sok-cihazinin-kullanimi-nerede-hangi-durumlarda-kullanilir

Gerekirse hastaya şok verin. AED hastayı şok etmeniz gerektiğini bildirirse, bir kez daha hastanın açık olduğundan emin olmanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra , AED üzerindeki şok düğmesine basın. Bu, kalbin yeniden çalışmasına yardımcı olmak için elektrotlardan elektrik akımı gönderecektir. AED bir seferde sadece bir şok verecektir. O kadar uzun sürmez, ama şokun gücüyle hareket etmesini bekler.

defibrilator-aed-otomatik-eksternal-sok-cihazinin-kullanimi-cpr-uygulamasi-nasil-yapilir-egitimi-nedir

CPR’ye devam edin. Hastaya şok verdikten sonra, CPR’ye devam etmeniz gerekir. 2 dakika daha CPR yapmalı ve AED’nin kalp ritmini tekrar kontrol etmesine izin vermelisiniz. Acil servis gelene kadar bunu sürdürün.
Ayrıca, hasta kendi başına nefes alabiliyorsa veya bilincini tekrar kazanırsa da cihazı durdurmalısınız.
AED muhtemelen 2 dakika geçtiğinde size hatırlatma yapar ve CPR’yi durdurmanızı söyler.

Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir. Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir. Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır. Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, "Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur". İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.
Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Yorum Yap