Genel Sağlık Bilgileri Genel

Enteral Beslenme Nedir, Mama Torbası Türleri Nelerdir?

Enteral Beslenme Nedir?

Yiyecek veya oral besin takviyelerinden yeterli bir oral alımı sağlayamayan, güvenli bir şekilde yiyip içemeyen ve yutma bozukluğu çeken hastaların; besinlerin sindirim sistemine doğrudan bir tüp yoluyla iletilerek genellikle mide, duodenum veya jejunum içine burun, ağız veya direkt perkütan yolla yerleştirilme işlemine enteral beslenme denir.

Enteral beslenme, gastrointestinal (GI) kanal yoluyla yiyecek alımını ifade eder. GI sistemi ağız, yemek borusu, mide ve bağırsaklardan oluşur.

Enteral beslenme, sağlığın korunmasında ve çeşitli hastalıkların önlenmesinde ve yönetiminde önemli bir rol oynar. Enteral beslenme desteği, yiyerek veya içerek yeterli beslenemeyen insanlar için aynı zamanda bir terapidir.

Normal sindirim, midede ve ince bağırsakta yemek parçalanıp bağırsaklarda emildiğinde oluşur. Absorbe edilen bu ürünler kanla vücudun her yerine taşınır.

Tüp besleme, mideye veya ince bağırsağa bir tüp aracılığıyla verilen protein, karbonhidrat (şeker), yağ, vitamin ve mineral içeren özel bir sıvı besin karışımıdır.

Enteral Beslenme Yöntemi Ne Zaman Kullanılır?

Beslenme gereksinimlerinizi karşılayacak kadar kalori alamadığınız zaman tüple beslenme yöntemi gerekli olabilir. Bu, fiziksel olarak ve güvenli olarak yemek yenilmediği zaman veya kalorik gereksinimlerinizi yiyebilme yeteneğinizin ötesinde artırıyorsanız enteral beslenme yöntemi gerekli olur.

Eğer yeterince yemek yiyemiyorsanız, yetersiz beslenme , kilo kaybı ve çok ciddi sağlık sorunları için risk altındasınız demektir. Bu çeşitli nedenlerle olabilir.

Enteral beslenmenin en yaygın sebeplerinden bazıları şunlardır:

Bir inme(felç) yutmak yeteneğini bozabilir,
Mide bulantısı ve kusmaya neden olan kanser, yemek yemesini zorlaştırır
Enerji ya da yemek yeme yeteneğini azaltan kritik hastalıklar ya da yaralanmalar
Gelişme geriliği veya yetersizlik küçük çocuklarda veya bebeklerde
Vücudu stres durumuna sokan ve yeterince besin almayı zorlaştıran ciddi hastalık durumlarında
Kalori gereksinimini artıran nörolojik veya hareket bozukluklarında
GI disfonksiyonu veya hastalığı, bunun yerine intravenöz (IV) beslenme gerektirebilir

Enteral Beslenme Yöntemleri Nelerdir?

Enteral Beslenme (EN), tüp besleme, farklı tüp tipleri ile verilir.
Nazoenterik Beslenme olarak bilinen ve burun içinden mide veya bağırsak içine yerleştirilen bir tüp vasıtasıyla bir tür tüp besleme verilebilir ve naso gastrik (NG), naso duodenal ve naso jejunal (NJ) beslemeyi içerir. Alternatif besleme yöntemleri, bir tüpün doğrudan deriden mide veya bağırsak içine yerleştirilebildiği, Enterostomi Besleme olarak bilinen, perkütan endoskopik gastrostomi (PEG) ve perkütan endoskopik jejunostomi (PEJ) içeren yöntemdir.

Ana enteral besleme tüpü tipleri şunlardır:

Nazogastrik tüp (NGT) burun içinde başlar ve midede biter.
Orogastrik tüp (OGT) ağızda başlar ve midede biter.
Nazoenterik tüp burun içinde başlar ve bağırsaklarda biter (alt tipler nazojejunal ve nazoduodenal tüpleri içerir).
Oroenterik tüp ağızda başlar ve bağırsaklarda biter.
Gastrostomi tüpü karın derisinden mideye doğrudan yerleştirilir (alt tipler PEG, PRG ve düğme tüpleri içerir).
Jejunostomi tüpü, karın derisinden düz bağırsaklara yerleştirilir (alt tipler PEJ ve PRJ tüpleri içerir).

1- Nazoenterik Beslenme Tüpleri ( Naso Gastrik (NG), Naso Duodenal ve Naso Jejunal (NJ) )

Bu tür tüpler, temel olarak, bu besin desteği seviyesinin kısa vadeli bir gereksinim olması beklendiğinde veya hastanın fiziksel durumu, onu daha müdahaleci bir prosedür için önlenemez hale getirdiğinde kullanılır.

Tüp, burun boşluğundan beslenerek ve boğazın arkasından ve yemek borusundan mideye ulaşana kadar iletilerek sokulur, bu Naso Gastric (NG) olarak bilinir. Bazı durumlarda boruyu ince bağırsağa ilerletmek gerekir; bu da jejunum ve naso-jejunal (NJ) tüpü olarak bilinir.

Açıkça görsel göstergeler olmadan Nasoenterik tüplerin iç ucunun yer değiştirme potansiyeli nedeniyle, NG veya NJ beslemesi gerektiren hastaların, tüp içerisine su, besleme veya ilaç vermeden önce tüplerinin pozisyonlarını kontrol etmeleri gerekir. Bu, tüpten az miktarda gastrik veya jejunal içeriğin aspire edilmesi ve asitliğin CE işaretli pH indikatör kağıdı üzerinde test edilmesi yoluyla yapılır. <5.5 olan bir pH, mide konumlandırmasını gösterir ve pH 6-8 ince bağırsakta mevcudiyeti belirtir. Nazoenterik Besleme Tüpleri (NG & NJ)Besleme çeşitli yöntemler kullanılarak uygulanabilir:

NJ SADECE besleyiciler, besleme çözeltisinin doğrudan ince bağırsağa uygulanmasından kaynaklanmaktadır. Mide hazne gibi davranır ve bu nedenle daha büyük hacimleri komplikasyonsuz tutabilir. İnce bağırsak bu yeteneğe sahip değildir ve aşırı yüklenme, kusma ve “boşaltma sendromu” ile sonuçlanabilecek olası bir risktir. Bu nedenle, sürekli NJ besleyicileri, beslemenin akış hızının çoğu NG besleyicisinden daha düşük olduğunu ve Bolus NJ besleyicilerinin daha düşük olduğunu görecektir.

2- Gastrostomi Beslenmesi

Enteral beslenmenin beklendiği veya 8 haftadan uzun sürdüğü durumlarda tipik olarak Enterostomi tüpleri kullanılır ve hasta tüpün yerleştirilmesi için uygun bir durumdadır.

Bu bazen perkütan endoskopik gastrostomi, PEG veya Button gastrostomi olarak da adlandırılabilir. Ayrıca bir RIG (Radyolojik Olarak Eklenmiş Gastrostomi) olarak adlandırılan, radyolojik rehberliğe bir gastrostomi tüpü de yerleştirilebilir. Bu, yukarıda belirtilen PEG veya Düğme ile aynı şekilde kullanılır, sadece sık sık farklı olan yerleştirme yöntemidir.

Sağlık ekibiniz, tıbbi durumunuz gibi bazı faktörleri hesaba katarak, sizin için en uygun ekleme yöntemini kullanacaktır.

3- Jejunostomi Beslenmesi

Enteral beslenmenin beklendiği veya 8 haftadan uzun sürdüğü durumlarda tipik olarak Enterostomi tüpleri kullanılır ve hasta tüpün yerleştirilmesi için uygun bir durumdadır.

Bu bazen perkütan endoskopik jejunostomi PEJ olarak da adlandırılabilir. Tüpün nereye gitmesi gerektiğini görselleştirmek için bir endoskop kullanılır ve daha sonra tüpü mideye veya bağırsaklara beslemek için karın bölgesinde küçük bir kesim yapılır. Tüp daha sonra cilde sabitlenir.

Birçok endoskopist yeni besleme tüpünü kullanmadan önce 12 saat beklemeyi seçer. İyileşme beş ila yedi gün sürebilir. Bazı insanlar tüp yerleştirme yerinde rahatsızlık yaşar, ancak insizyon o kadar küçüktür ki tipik olarak çok iyi iyileşir. Enfeksiyonu önlemek için antibiyotik alabilirsiniz.

4- Jejunal Bağdaştırıcı ile Gastrostomi

İkinci bir cerrahi prosedürden kaçınmak için bu, mevcut gastrostominin bir transgastrik-Jejunal besleme tüpü ile değiştirilmesi yoluyla bir Jejunostomi yapılmadan gerçekleştirilebilir.

Temel tüp karın duvarından (bir gastrostomi olarak) mideye girer ve mide duvarının içine bir sabitleme cihazı ile tutulur. Tüp daha sonra jejunum içine ilerletilir, böylece beslenirken midenin atlanması.

Bu bazen perkütan endoskopik gastrostomi-jejunostomi, PEG-J olarak adlandırılabilir.

Enteral beslenmenin olası komplikasyonları (olumsuzlukları)

Enteral beslenmenin bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek bazı komplikasyonlar vardır. En yaygın olanlardan bazıları:

Akciğere giden yiyecek olan aspirasyon
Refeeding sendromu , çok yetersiz beslenen ve enteral beslemeleri almaya başlayan insanlarda oluşabilecek tehlikeli elektrolit dengesizlikleri
Tüp veya yerleştirme bölgesinin enfeksiyonu
Çok büyük veya hızlı beslemelerden veya midenin yavaşlamasından kaynaklanan bulantı ve kusma
Tüp yerleştirme yerinde cilt tahrişi
Sıvı diyet veya olası ilaçlar nedeniyle ishal
Tüpün yerinden çıkması
Düzgün yıkanmazsa ortaya çıkabilecek tüp tıkanması
Enteral beslenmenin tipik olarak uzun vadeli komplikasyonları yoktur.

Normal yemek yemeye devam ettiğinizde, vücudunuz katı yiyeceklere uyum sağladığı için bazı sindirim rahatsızlıklarınız olabilir.

Kimler Enteral Beslenmeli veya Beslenmemelidir?

Bir kişinin enteral beslenememesinin ana nedeni, mide veya bağırsaklarının düzgün çalışmamasıdır.

Bağırsak tıkanıklığı olan biri, bağırsaklarına kan akışının azalması (iskemik bağırsak) veya Crohn hastalığı gibi ağır bağırsak hastalığının enteral beslenmeden fayda görmemesi muhtemeldir.

Enteral beslenme genellikle kısa süreli bir çözüm olarak kullanılır; bir hastalık, yaralanma veya ameliyattan kurtulur. Enteral beslenen çoğu insan düzenli yemeye geri döner.

Enteral beslenmenin, hareket bozukluğu olan kişiler veya fiziksel engelli çocuklar gibi uzun vadeli bir çözüm olarak kullanıldığı bazı durumlar vardır.

Bazı durumlarda, enteral beslenme, kritik derecede hasta olan veya beslenme ihtiyaçlarını karşılayamayan yaşlı bir kimsede yaşam süresini uzatmak için kullanılabilir. Yaşamı uzatmak için enteral beslenmenin kullanılma etiği her bir durumda değerlendirilmelidir.

Enteral beslenme, sizin veya sevdiğiniz biri için zorlu bir düzenleme gibi görünebilir. Doktorunuz, hemşireleriniz, bir beslenme uzmanınız ve evde sağlık hizmeti sağlayıcıları bu düzenlemeyi başarılı bir şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.

medikal-urun-satis-sabit-telefonmedikal-urun-satis-whatsap

Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir. Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir. Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır. Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, "Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur". İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.
Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Yorum Yap