Genel Sağlık Bilgileri

Stetoskop Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır, Modelleri Nelerdir?

Stetoskop Nedir?

Stetoskop, oskültasyon(dinlemek) için kullanılan veya vücuttaki akciğerleri, kalbi, periferik damarlardaki kan akışını(kan basıncını), gebe kadınlarda gelişmekte olan fetüslerin kalp seslerini ve bağırsak kanallarını dinlemek için kullanılan akustik tıbbi bir cihazdır.

Stetoskop, bir ucunda küçük, yassı bir disk veya oyuk kabı ve diğer ucunda kulaklığı olan uzun, ince bir plastik tüptür. Doktor, düz diski veya oyuk kabı hastanın vücuduna yerleştirir ve kulaklıklar doktorun kulağına girer.

Stetoskop Ne İşe Yarar?

Stetoskop, vücut seslerini dinleyerek, dahili sesleri yükseltmeye yardımcı olan, doktorların teşhis koymasını sağlayan en önemli sağlık araçlarından biridir.

Stetoskop Nasıl Çalışır?

Stetoskop, sesi iyi alabilmek için 2 farklı başa, diyafram(plastik disk/halka) ve çana(içi boş çanak) sahiptir. Çan, düşük frekanslı sesleri tespit eder, diyafram ise yüksek frekanslı sesleri tespit etmek için kullanır.

Stetoskopta bulunan diyafram hastanın dinleneceği bölgeye yerleştirilir, vücut sesleri diyaframı titreştirir ve böylece stetoskop hortumuna akustik basınç dalgaları oluşturur. Oluşan basınç dalgaları boş metal kulaklıklara ve doktorun kulaklarına iletilir.

Tansiyon aleti kullanırken stetoskoptan gelen ve dinlediğiniz ilk vuruş sesi, hastanın sistolik kan basıncıdır. Bu sayıyı not edin, ancak tansiyon aletini izlemeye devam edin. İlk ses durduktan sonra, ikinci vuruş sesi diyastolik kan basıncıdır. Hastanın kan basıncını (tansiyonunu) tekrar kontrol etmek istiyorsanız birkaç dakika bekleyin.

Kaç Çeşit Stetoskop Vardır, Çeşitleri Nelerdir?

 1. Bebek Stetoskop :Bebek stetoskopunun pediatrik stetoskopa benzer olduğunu düşünmeyin. Bunun nedeni, bu stetoskopun sadece bebekler ve küçük hastalar için tasarlanmış olmasıdır. Bunun nedeni, bu stetoskopun çapının sadece küçük hastaları hassas şekilde izlemek için tasarlanmış 2,7 cm olmasıdır.Küçük boyutlu bir Chestpiece ile daha küçük hastalar için doğru oskültasyon elde etmek mümkündür. Ek olarak, stetoskop, lateks içermeyen bir gövdenin yanı sıra soğuk olmayan bir jant içerir. Bu, küçük bebeklerin teşhis sırasında herhangi bir şok hissetmemelerini ve hatta alerjik bir reaksiyon yaşamamasını sağlamak içindir.
 2. Yenidoğan Stetoskop :Yenidoğan hastalar için tasarlanmış en küçük steteskop boyutudur. Aşırı ortam gürültüsü oluşturmadan doğru oskültasyonlara izin veren en küçük 2 cm çapına ev sahipliği yapar.Hangi markayı alırsanız satın alın, yenidoğan stetoskopu soğutmasız bir jant ve lateks içermeyen bir yapıya ev sahipliği yapıyor. Küçük hastalar için normal boyutta bir stetoskop kullanabilseniz de, size kesin sonuçlar vermeyebilir. Aynı zamanda, yenidoğanların şok olmasına neden olabilir.Küçük boyutlu Chestpiece ile tanı daha doğrudur. Ayrıca, tanı koyarken stetoskop ayarlamanız gerekmez.
 3. Pediatrik Stetoskop :Bu stetoskoplar yetişkin stetoskoplarına neredeyse benzerlik göstermektedir. Ancak, Chestpiece boyutunda belirgin bir fark vardır.Küçük hastalar için göğüs parçasını yerleştirmek zor olmalıdır. Çünkü çocukların göğüs büyüklüğü yetişkinlere göre daha küçüktür. Yenidoğan ve bebek stetoskopları gibi pediatrik stetoskopları kullanmak da küçük hastaları doğru şekilde teşhis etmek zorundadır. Küçük boyut doğru yerleştirme sağlar.Bu tür stetoskopların bir başka faydası da renkleri. Tıbbi uzmanlar için önemli bir faktör olmaz, ancak güzel tasarım ve rahatlatıcı renk küçük hastaları memnun eder.

  ADC Pediatrik Stetoskop 

 4. Kardiyoloji Stetoskop :Bu tip bir stetoskop standart bir stetoskopa benzer. Ancak, kardiyoloji versiyonunun daha kesin bir akustik kalite sağladığı için büyük bir fark var. Düşük ve yüksek frekanslı sesleri daha net duymanızı sağlar.Ovalama ve tıklanma gibi hafif sesleri bile net bir şekilde duymanızı sağlar. Sadece ses kalitesi değil, kulaklıklar da daha rahat ve daha kalındır. Oskülsiyonla etkileşime girmeyecek şekilde ortam gürültüsünü tamamen engellemek için tasarlanmıştır. Daha kalın borularla, optimum ses kalitesini korumak için kulaklıklar ve diyafram arasında daha küçük olma eğilimindedir.
 5. Fetal Stetoskop :19.yüzyılda, yaratılan özgün bir stetoskop vardı. Bu, sadece bir yıl boyunca fetal kalp atışını büyüten Pinard kornası olarak bilinen kulak kornasıydı. Mevcut binaural fetoskop, sabitlenmiş boynuz ve stetoskopun modern bir kombinasyonudur. Eşsiz bir yapıya sahiptir.Bu stetoskop, kulaklıklara ses aktarmak için hamile kadının karnına karşı yerleştirilen özel bir çana sahiptir. Diğer bir özelliği, doktorun zili konumlandırmasını ve sesi aktarmasını sağlayan alın kısmıdır. Fetalın kalp atışı sesi, amplifikasyon kullanan fetal Doppler’den farklıdır.
 6. Veteriner Stetoskop :Veterinerlerin çoğu bir doktorun kullandığı steteskopları kullanır. Ancak, özellikle hayvanlar, farklı zorluklara ve ihtiyaçlara sahiptir. Örneğin, hayvanların kürkü ses çıkartabilir ve oskültasyonu engelleyebilir.Bu nedenle, özel olarak hazırlanmış veterinerlik stetoskopları, 32 inç uzunluğunda bir boru ile tasarlanmış olarak mevcuttur. Bu stetoskopların çoğu, ayarlanabilir bir diyaframa sahiptir. Bu, düşük ve yüksek sesler arasında geçişini kolaylaştıracak düğmeyi ayarlamanıza olanak sağlar. Hayvan hastalarıyla çalışırken, hızlı geçişler sağlayabilecek bir stetoskopa ihtiyacınız vardır. Bu nedenle, veterinerlik uzmanları için özel bir stetoskopa ihtiyacınız var.
 7. Elektronik Stetoskop : Akustik stetoskoplarda ses sorunu var. Bu sorun çevre gürültüsünü tamamen engelleyen elektronik bir stetoskop ile çözülür. Bu tür stetoskoplar, göğüs parçasından alınan ses dalgalarını elektronik olarak yükseltir ve bunları özel olarak tasarlanmış devre yoluyla aktarılan elektronik dalgalara dönüştürür.
 8. Sayısallaştırıcı Stetoskop :Dijital stetoskoplar olarak da adlandırılırlar, dijital ve analog amplifikasyon arasında geçiş yapma imkanı sunarlar. Farklı modlar arasında geçiş yapmak, uygun farklı teşhis sesi türlerini seçmenizi sağlar. İnsanların çoğu analiz etmenize ve görsel olarak kaydetmenize izin verir ve bazıları bu kayıtları kablosuz olarak bir bilgisayara veya akıllı cihaza bağlayabilir.Bu stetoskoplar, kullanımı kolay ve uzun ömürlü olmasını sağlayan şarj edilebilir bir bataryaya sahiptir.
 9. Yükseltme Stetoskop :Eğer işitme kaybı sorunu yaşıyorsanız, güçlendirilmiş stetoskopları tercih etmeniz gerekir. Bu tür stetoskoplar, oskültasyonun akustik sesini yükseltilmiş ve kulaklığa aktarılan elektronik ses dalgalarına dönüştürür.Ses elektronik olduğundan, ortam gürültüsünü azaltmak gibi her türlü yararlı şeyi yapabilirsiniz. Aynı zamanda, kulaklık takmayı mümkün kılar, böylece tüm sesleri kesintisiz bir şekilde rahatça dinleyebilirsiniz. Bu stetoskopun diğer önemli özellikleri ses dalgalarını okumak için bir elektronik ekran ve düşük yüksek ve düşük sesler için diyafram ve zil arasında geçiş yapabilme yeteneğidir.
 10. Akustik Stetoskop :Bunlar en yaygın kullanılan stetoskoplardır. Sesi göğüs parçasından içi boş tüplere ve sonunda bir doktorun kulaklarına aktararak çalışır. Bir çan ve diyafram içerir.Bu tür stetoskoplar en yaygın olsa da, hala en güçlü olan stetoskoplar değillerdir. Gürültülü ortamlarda veya düşük frekanslı seslerde kullanımı zor olabilir. Bunlar hemşireler ve tıp öğrencileri için en iyi stetoskoplardır .
 11. Doppler Stetoskop :Bunlar ultrason dalgalarının Doppler etkisini ölçen başka bir elektronik stetoskop türüdür. Organlarımızın Doppler dalgaları var ve bu stetoskop onları izlemenizi sağlıyor.Kalp ve diğer organlar gibi vücuttaki hareketli cisimleri izlemek en iyisidir. Genellikle rahimdeki kalp atışlarını ve bebekleri izlemek için kullanılırlar.
 12. Tek Taraflı Stetoskop :Bu ayarlanabilir bir diyafram ile birlikte gelen basit bir stetoskop çeşididir. Kalbi, ciğerleri ve bağırsak hareketlerini kontrol etmeyi kolaylaştırır.Tek başlı stetoskop, çok sayıda kardiyovasküler hastalıkla uğraşması gereken kardiyologlar tarafından tercih edilir.
 13. Çift Taraflı Stetoskop :Gürültülü ortamlarda meşgulseniz, çift kafa stetoskop ideal bir seçimdir. Çok yönlüdürler ve tek başlı stetoskopa kıyasla daha iyi sonuçlar verirler. Stetoskop bile her yaştan hastalar için idealdir.Bu tür stetoskopların bazı modellerinde bir zil ve iki farklı boyutta diyafram bulunur. Doktorların bazıları, çeşitli organların ses dalgalarını dinlemeyi mümkün kılan büyük bir diyaframlı stetoskopları tercih ediyor.Yani piyasada çok sayıda stetoskop bulunabileceğini görüyorsunuz. Uzmanlığınız ne olursa olsun veya ne tür hastalara tanı koyduğunuz önemli değil, sizin için uygun bir stetoskop var!

 

medikal-urun-satis-sabit-telefonmedikal-urun-satis-whatsap

Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir. Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir. Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır. Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, "Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur". İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.
Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Yorum Yap