Genel Sağlık Bilgileri

Kuru Hava (Sterilizatör) Cihazı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Sterilizatör Cihazı (Kuru Hava) Nedir?

Sterilizatör cihazı, mikroorganizmaların üremesini engellemek için kuru hava kullanılan sıcak hava fırınlı elektrikli cihazlara denir. Sterilizatöre aynı zamanda sıcak hava fırınları da denilmektedir.

Sterilizatörler, çeşitli şekil ve boyutlardaki katıları, sıvıları ve aletleri sterilize edebilir. Bu cihazlar Pasteur tarafından geliştirilmiştir.

Sterilizatör Ne İşe Yarar?

Sterilizatör, genellikle, sıcaklığı kontrol etmek için bir termostat kullanarak oda sıcaklığında veya 50 ila 300 ° C arasında çalıştırılabilirler .

Sterilizatörler, çift duvarlı izolasyonuyla ısıyı tutar ve enerjiyi korur , iç tabaka zayıf bir iletken ve dış tabaka metaliktir. İzolasyona yardımcı olmak için arada kuru hava dolu bir alan da bulunmaktadır . Hava sirkülasyon fanı, sıcaklığın eşit dağılımında da aynı zamanda yardımcı olur.

Sterilizatörlerin içinde ayarlanabilir tel örgü kaplamalı tepsiler veya alüminyum tepsiler; dışında bir açma/kapama rocker anahtarı, sıcaklık ve bekleme süresi için dijital göstergeler ve kontroller bulunmaktadır.

Sterilizatörler litre bazlı veya kapasitelerine göre küçüklü büyüklü ebatlardadır. Güç kaynağı ihtiyaçları, kullanılan voltaj ve frekansa ( hertz ) bağlı olarak ülkeden ülkeye değişmektedir. Bakteri sporları kullanan sıcaklığa duyarlı bantlar veya biyolojik göstergeler , kullanım sırasında sterilizatör cihazının etkinliğini test etmek için kontrol olarak kullanılabilir .

kuru-hava-sterilizator-cihazi-nedir-ne-ise-yarar-kullanimi-en-iyi-medikal-nasil-neden-kullanilir-faydalari-fiyatlari-istanbul-anadolu-avrupa

 

Sterilizatörün Avantajları ve Dezavantajları

Sterilizatörler de suya ihtiyaç olmaz ve otoklavın aksine çalışmalarını daha güvenli hale getirecek kadar fazla basınç oluşmaz . Bu da sterilizatörleri laboratuvar ortamında kullanım için daha uygun hale getirir . Otoklavlardan çok daha küçüktürler ama yine de etkili cihazlardır. Otoklavdan daha hızlı olabilirler ve diğer yollarla karşılaştırıldığında daha yüksek sıcaklıklara ulaşılabilirler.

Tam bir çevrim, fırının istenen sıcaklığa ısıtılmasını, bu sıcaklığın uygun bir zaman aralığı için sıcaklığını muhafaza etmesini, makineyi kapalı fırında ve oda sıcaklığına erişene kadar kapalı fırında soğutmayı içerir. Sıcak hava fırınının standart ayarları:

160 ° C’de 1.5 ila 2 saat (320 ° F)
190 ° C’de 6 ila 12 dakika (374 ° F)
…. artı sterilizasyon döngüsüne başlamadan önce haznenin ön ısıtması için gereken süre. Kapı zamandan önce açılırsa, ısı kaçar ve süreç tamamlanmaz. Böylece döngü her yerde uygun şekilde tekrarlanmalıdır.

Bunlar, yüksek sıcaklıklara dayanabilen ve cam eşya ve tozlar gibi yanmayacak maddeleri sterilize etmek için yaygın olarak kullanılır . Keten yanar ve cerrahi bıçaklar keskinliğini kaybeder.

Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir. Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir. Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır. Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, "Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur". İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.
Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Yorum Yap