Genel Sağlık Bilgileri

Tekerlekli Sandalye Nedir, Ne İşe Yarar, Türleri Nelerdir?

Tekerlekli Sandalye Nedir?

Tekerlekli sandalye, kullanıcılarının özel ihtiyaçlarını karşılamak için; yürüme , yaralanma veya sakatlık nedeniyle yürümesi zor veya imkansız olan durumlarda kullanılan medikal bir sandalyedir.

Tekerlekli Sandalye Ne İşe Yarar?

Tekerlekli sandalyeler, kullanıcı için kişiselleştirilmiş olarak ta üretilebildiği gibi, elle kontrolü sağlayarak kişinin manuel olarak elle itilmesine izin veren varyasyonlara sahiptir. Koltuğun arkasında, farklı bireylerin itmesine izin veren kulplar vardır. Basit bir manuel tekerlekli sandalye, bir koltuk, ayak dayanağı ve dört tekerleği içerir: ön tarafta iki ve arkada iki büyük tekerlek. Arkadaki iki büyük tekerlek genellikle el-jantlara sahiptir ve elle müdahaleyi kolaylaştırarak; yaklaşık 2/4 “kalınlığında iki metal veya plastik daireden oluşmaktadır.

Tekerlekli sandalye, insanların daha hareketli ve bağımsız olmalarına yardımcı olur. Çeşitli nedenlerle kullanılan birçok farklı tekerlekli sandalye tipi vardır. Seçtiğiniz tekerlekli sandalyenin önemi kullanıcının sınırlarını ve güvenli çalışmasını anlamak önemlidir.

Koltuğun ebadı (genişlik ve derinlik), oturacak yeri yüksekliği, ayak dayamaları / bacak destekleri, ön teker tutucuları, ayarlanabilir sırtlıklar, kontroller ve diğer birçok özellik bazı temel modellerde özelleştirilebilir veya bazı temel modellere eklenebilir. Kullanıcıların, genellikle özel ihtiyaçları olanların, özel yapım tekerlekli sandalyeler de mevcuttur.

en-ucuz-kaliteli-ev-tipi-manuel-elektrikli-tekerlekli-sandalye-fiyatlari-dunyasi-minderi-istanbul-anadolu yakasi-cesitleri-kampanya-kiralik-katlanir-klozetli

Tekerlekli Sandalye Türleri Nelerdir?

Manuel Tekerlekli Sandalyeler

Manuel tekerlekli sandalye, kullanıcı tarafından yönlendirilebilen sandalyelerdir. Genellikle tekerlekleri çevreleyen yuvarlak çemberlerden elle iterek yapılır. Bu tekerlekli sandalyenin arka tarafında da kolları vardır, böylece başka bir kişi tarafından itilebilir. Manuel tekerlekli sandalyenin bakımı kolaydır, hafiftir ve satın almak için en ucuz olan sandalyelerdir.

Elektrikli Tekerlekli Sandalyeler

Elektrikli tekerlekli sandalyeler bir motor ve batarya ile kullanılır. Bu tarz sandalyeler çok sofistike olup, bir joy-stick basma düğmeleri ile kullanılması sağlanmaktadır. Bazı elektrikli tekerlekli sandalyeler ileri teknoloji kullanır ve merdivenlerden yukarı tırmanabilir ve hatta yüksek raflara erişim sağlamak için yukarı kalkabilir.

Elektrikli tekerlekli sandalyeler, motoru ve bataryası çok ağır ve aynı zamanda oldukça pahalıdırlar. Marka, model ve türününe fiyat noktasında değişkenlik göstermektedir.

Spor Tekerlekli Sandalyeler

Adından da anlaşılacağı gibi, spor tekerlekli sandalyeler spor oynamak için tasarlanmıştır. Ultra hafif ancak çok sağlamdırlar. Genellikle tenis, tekerlekli sandalye basketbolu ve maraton için kullanılırlar.

Powerchair Futbol ve Güç Futbol Tekerlekli Sandalyeleri

Powerchair futbolcusu veya güç futbolu adı verilen elektrikli koltuk kullanıcıları için yeni bir spor geliştirilmiştir. Powerchair kullanıcıları için tek rekabetçi takım sporudur ve tüm sporcular aynı koşullara sahiptir yani hepsi bu sandalyeleri kullanmak durumundadır.

Ayakta Tekerlekli Sandalyeler

Ayakta duran tekerlekli sandalye, kullanıcıyı ayakta durma pozisyonunda destekler. Tekerlekli sandalyede ve ayakta duran bir iskelet olarak kullanılabilir ve kullanıcının tekerlekli sandalyeye oturarak oturmasına izin verilir. Hidrolik pompa ya da elektrikle çalışan destek ile oturma pozisyonundan kalkarak, ayakta dik durma pozisyonuna hastayı getirecektir.

Pediatrik Tekerlekli Sandalyeler

Pediatrik tekerlekli sandalyeler, manuel veya elektrikli formdadır. Bu sandalyeler büyük yetişkin tekerlekli sandalyelerin sadece aşağı ölçekli versiyonlarıdır. Bunlar genellikle ayarlanabilirdir, böylece çocukla birlikte büyüyebilir ve çocuk büyüdükçe artan kilo ve kütleyi arttıracak şekilde genişlerler.

Plaj Tekerlekli Sandalyeler veya Tüm Arazi Tekerlekli Sandalyeleri

Kullanıcıların suya girmesine ve kumda daha iyi bir hareketlilik alanı sağlamasına izin veren sandalyelerdir. Mevcut birçok farklı modeli vardır. Erişilebilir Turizmin iyi düzenlendiği birçok Avrupa ülkesinde, birçok plaj tekerlekli sandalye erişimine uygun olduğu gibi bu tür tekerlekli sandalyeler müşterilere ücretsiz olarak verilmektedir.

Üç Tekerlekli Tekerlekli Sandalyeler

3 tekerlekli tekerlekli sandalye yeni bir konsept değildir ve yarış tekerlekli sandalyelerin, tenis tekerlekli sandalyelerin ve diğer sporların tasarımında ve tüm tekerlekli sandalyelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tekerlekli sandalyeler, dört tekerlekli tekerlekli sandalyeden daha zor ve manevra kabiliyetine sahiptir.

Son teknolojik gelişmeler, tekerlekli sandalye ve EPW (Economic and Political Weekly) teknolojisini yavaş yavaş geliştirmektedir. İBOT gibi bazı tekerlekli sandalyeler, jiroskopik teknoloji ve diğer ilerlemelere sahiptir ve sandalyenin bazı yüzeylerdeki dört tekerleğinin yalnızca ikisini dengelemesini ve çalıştırmasını sağlar, böylece kullanıcıyı ayakta duran bir kişiye benzeyen bir yüksekliğe çıkarır. Ayrıca, el tipi sandalyeler için daha fazla kullanılabilir ve gelişmiş hale getirilmiş merdiven tırmanma ve dört tekerlekten çekiş özellikli motorlu asansörler de dahil edilebilir.

Tekerlekli Sandalye Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Farklı tekerlekli sandalyeler, farklı özelliklere ve farklı fiyatlara sahiptir. Bir tekerlekli sandalye seçerken öncelikle hastanızın uygunluğunu seçmeniz gereklidir, yani hastanıza hangi sandalye uygundur bunu belirlemeniz gereklidir, sonrasında sandalye için ayırabileceğiniz bütçe ve medikal mağazalarda tüm bu şartlara uygun ürünleri belirlemek gereklidir. Bir tekerlekli sandalye bütçenize uygun olabilir, ancak hasta için uygun değilse bu sandalye atıl halde kalabilir ve bir köşede saklamak durumunda kalabilirsiniz.

Yeni teknoloji ve gelişimler sonucunda farklı renklerde ve koltuk baskılarında tekerlekli sandalye satın alabilirsiniz.

Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir. Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir. Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır. Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, "Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur". İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.
Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Yorum Yap