Genel Sağlık Bilgileri

Thai Masajı Nedir, Nasıl Uygulanır, Masaj Teknikleri Nelerdir, Neden Tercih Edilir?

Thai Masajı (Tayland Masajı) Nedir?

Thai Masajı, 2500 yıl önce Tayland’da ki Budist rahipler tarafından geliştirilen eski bir masaj şeklidir. Thai masajı esnekliği artırmak, kas ve eklem gerilimini azaltmak ve vücudun enerji sistemlerini dengelemek için vücudun enerji hatları boyunca pasif germe ve hafif baskıların uygulandığı masaj türüdür.

Thai Masajı (Tayland Masajı) Nasıl Uygulanır?

Thai Masajı, el veya parmakların kas dokularına yönlendirilen ritmik presleme hareketleriyle sıkıştırma ve masaj tekniği ile uygulanır. Thai masajı genellikle zeminde bir futon minderi üzerinde uygulanır ve müşteri yoga kıyafetleri gibi gevşek, rahat ve esnek kıyafetler giyinir.

Thai masaj terapisti uygulama esnasında aynı zamanda minderin üzerindedir ve vücudunuzu, herhangi bir işlem yapmadan çeşitli yerlere ve pozisyonlara taşır. Bu yüzden bazen “tembel erkeğin yogası” da denebilir. Thai masajı, hem rahatlatıcı hem de enerji verici olabilir, bu nedenle masajdan sonra aktif olmak istiyorsanız u masaj en doğru ve en iyi bir masaj seçimidir.

Thai masaj terapisti, ya yüzleri yukarı bakacak veya yüzleri aşağı bakacak şekilde ya da oturacak şekilde ya da yanlarında oturan müşteriler üzerinde çeşitli teknik diziler kullanır. Terapist ve müşteri arasında sürekli vücut teması vardır, ancak kasları sürtmek yerine, vücut sıkıştırılır, çekilir, gerilir ve sallanır.

thai-tayland-yoga-masaji-nedir-nasil-neden-kimlere-uygulanir-masaj-teknikleri-nelerdir-neden-tercih-edilir

Thai Masajı Neden Tercih Edilir?

Thai masajı (Tayland Masajı) teorisinin özü, zihin, beden ve ruhun bütünleşmesine odaklanır ve terapistler, genellikle terapötik dans olarak adlandırılan şeyle müşterileriyle bağlantı kurmaya çalışır. İsveç masajının aksine kişi üstünü çıkarmak zorunda kalmaz, yağ vb ürünler kullanılmaz ve tamamen terapistin yerdeki mat üzerinde uyguladığı hareketlerle uygulama yapılır.

Tayland masajının tercih edilme sebeplerinden biride masaj terapistlerinin geleneksel ve tamamen giysili kıyafetlerinin giyilebilmesi; tamamen yağsız olmasıdır. Teknik ve işlevsel olarak, tayland masajı bir mat üzerinde uygulanan; teknik adaptasyonun büyük çoğunluğu terapistin vücut pozisyonunu değiştirmekten gelir.

 

thai-tayland-yoga-masaj-masasi-yatagi-mat-fiyatlari-nereden-nasil-satin-alinir-istanbul

 

Thai Masajının Faydaları Nelerdir?

Thai Masajı (Tayland Masajı), dokularınızı besinler ve oksijenle besleyen kan dolaşımınızı artırır. Bu da, vücudunuzun kendisini karbon dioksit, toksinler ve metabolik yan ürünlerden kurtarmasına yardımcı olur. Bu, yaşlanma sürecini tersine çevirerek vücudunuzun daha verimli olmasına yardımcı olur.

Thai Masajı (Tayland Masajı), stresi azaltmak ve stresten kaynaklanan sağlık sorunlarına karşı korumak için sıklıkla kullanılır. Ayrıca enerjiyi arttırdığı ve hareket ve esneklik aralığını iyileştirdiği bilinmektedir. Özellikle Tayland masajının birçok farklı sağlık sorununa fayda sağladığı veya iyileştirdiği söylenmektedir.

Gerilimden doğan baş ağrıları hafifletmek
Bel ağrısı türlerini azaltmak (tipik olarak subakut ve kronik spesifik olmayan bel ağrısı)
Eklem sertliği ve ağrının yanı sıra kas ağrısı ve spastisiteyi hafifletmek
Esnekliği ve hareket alanını artırmak
Dolaşımı ve lenfatik drenajı uyarmak
Enerjiyi artırmak
Sinir sistemini sakinleştirmek

Evde Uygulayabileceğiniz Thai Masaj Teknikleri Nelerdir?

Thai Masajını (Tayland Masajı) kendi kendinize de deneyebileceğiniz üç temel teknik aşağıdaki gibidir:

1. Ayak Streç Tekniği:

Çapraz ayakla sağ ayağınızla hafifçe sol önünüzde oturun (gerekirse omurgayı desteklemek için katlanmış bir battaniyenin üstüne oturun). Sağ baş parmağınızı, sağ ayağınızın tabanının ortasına yerleştirin.

Ayağa bastırdığımız gibi kas eforu kullanmak yerine, sadece öne doğru eğilerek vücudunuzun ağırlığının ve yer çekiminin basınç hissini yaratmasını sağlayın.

2. Baş Masajı Tekniği:

Rahat bir oturma pozisyonunda, iki elinizi de yüzünüzün önüne yerleştirin. Kaşların hemen yukarısına bastığınızda her bir elin üç parmağını (indeks, orta, yüzük parmakları) bastırın, parmaklarınızı alnınızdan yukarı doğru, başınızın tepesine doğru kaydırın, ardından başınızın arkasından aşağı doğru kaydırın ve bırakın.

3. Alın ve Boyun Masajı Tekniği:

Ellerinizi kaşlarınızın üzerine, dirsekleriniz aşağı bakacak şekilde yerleştirin. Ellerinizi alnınızın ortasına kaydırın, sonra dirsekler dışa dönük şekilde ellerini çevirin. Ellerinizi alnınız boyunca tapınakların kenarlarına çekin. Sonra ellerinizi boynunuzdan aşağı doğru kaydırın.

Profesyonel Thai Masajı (Tayland Masajı/Yoga Masajı) Teknikleri Nelerdir?

Thai (Tayland Yoga) Masajı, nitelikli bir eğitmen tarafından eğitim ve öğretim gerektirir ve sadece nitelikli bir Tayland masaj eğitmeni tarafından yapılmalıdır.

1- Köprü Pozisyonu Tekniği:

Köprü pozu sırt ve göğüs bölgelerini açan Thai masajı pozisyonudur.

thai-tayland-yoga-masaji-kopru-pozisyon-teknigi-uygulaması-nasil-yapilir

2- Sırta Baskı Tekniği:

Arka yani sırt kısmına ayaklarla baskı yaparak, omuz ve göğüs bölgelerini açan Thai masajı pozu.

thai-tayland-yoga-masaji-sirta-baski-teknigi-uygulaması-nasil-yapilir

3- Kral Kobra Tekniği:

Kral kobra, göğüs ve omuz bölgesini açarken orta ve üst sırtları uzatan Thai masajı pozudur.

thai-tayland-yoga-masaji-kral-kobra-teknigi-uygulaması-nasil-yapilir

4- Kobra Pozisyonu Tekniği:

Kobra, göğüs ve omuz bölgesini açarken orta ve üst sırtları esneten Thai masajı pozudur.

thai-tayland-yoga-masaji-kobra-teknigi-uygulaması-nasil-yapilir

5- Kelebek Pozisyonu Tekniği:

Kelebek poz hamstrings uzanan bir Tayland masaj pozisyonudur.

thai-tayland-yoga-masaji-kelebek-pozisyonu-teknigi-uygulaması-nasil-yapilir

6- Yatma Pozisyonunda Omurga Büküm/Omuz Germe Pozisyonu Tekniği:

Yatma pozisyonundaki spinal büküm sırt ve iliotibial bandı geren bir Thai masajı pozudur.

thai-tayland-yoga-masaji-yatma-pozisyonunda-omuz-germe-teknigi-uygulaması-nasil-yapilir

7- Omuz Standı Pozisyonu Tekniği:

Omuz standı, sırt ve kuadriseps kaslarını geren bir Tayland masajıdır.

thai-tayland-yoga-masaji-omuz-standi-pozisyonu-teknigi-uygulaması-nasil-yapilir

8- Pulluk Pozisyonu Tekniği:

Pulluk pozu boynu ve hamstrings’i uzatan Thai masajı pozudur.

thai-tayland-yoga-masaji-pulluk-pozisyonu-teknigi-uygulaması-nasil-yapilir

9- Balık Pozisyonu Tekniği:

Balık pozu göğsü ve omuzları açarken sırtını geren bir Tayland masajı pozudur.

thai-tayland-yoga-masaji-balik-masaji-pozisyonu-teknigi-uygulaması-nasil-yapilir

10- Yarım Akasya Tekniği:

Yarım keçiboynuzu kuadriseps ve psoas kaslarını geren bir Tayland masajıdır.

thai-tayland-yoga-masaji-yarim-akasya-pozisyonu-teknigi-uygulaması-nasil-yapilir

11- Spinal Büküm Tekniği:

Spinal büküm vücudun her iki tarafına sırtını esneten bir Thai masajı pozudur.

thai-tayland-yoga-masaji-spinal-bukum-pozisyonu-teknigi-uygulaması-nasil-yapilir

Kaynakça:
All poses demonstrated by Thai massage therapists David and Tukta Roylance​ from Touch of Asia School of Traditional Thai Massage and Herbal Medicine (Sterling, VA).

Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir. Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir. Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır. Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, "Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur". İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.
Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Yorum Yap