Genel Sağlık Bilgileri

Varis Çorabı Nedir? Neden Kullanılır, Ne İşe Yarar, Tedavide Eder mi?

Varis Çorabı Nedir?

Varis çorabı bir kompresyon çorabıdır, kompresyon çorapları, ödem, flebit ve tromboz gibi venöz hastalıkların gelişmesini engellemek ve ilerlemesini önlemek için tasarlanmış özel bir çoraptır. Kompresyon çorapları, bacağın etrafına giyilen, uzuvları sıkıştıran elastik giysilerdir.

Varis Çorabı Neden Kullanılır?

Kompresyon çorapları, alt bacaklarınıza basınç uygulamak, kan akışını korumak ve rahatsızlığı ve şişliği azaltmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Bacaklarınızda kan akışının zayıf olmasına neden olan bir durum varsa, doktorunuz tarafından size reçete edilecektir.

varis-corabi-nedir-ne-ise-yarar-neden-kullanilir-ise-yararmi-tedavi-edermi-kimler-kullanmali-nereden-nasil-satin-alinir

 

Varis Çorabı Ne İşe Yarar?

Varis çorabında gözlemlenen en belirgin yarar, belirli bacak problemleri olan veya derin damar trombozu (DVT) olarak bilinen bacaklarda kan pıhtılaşması riski taşıyan kişiler içindir. Uzun süreli yatak istirahati (ameliyat sonrası gibi), uzun süre oturmak (uçakta olduğu gibi), doğum kontrol hapı kullanımı veya hormon replasman tedavisi, hamilelik, ailede DVT öyküsü gibi birçok faktör bu pıhtılaşma riskini artırabilir (inflamatuar barsak hastalığı ve bazı genetik pıhtılaşma bozuklukları).

Varis çorapları bazen akut ( derin damar trombozu )DVT’si olan kişilerde, bacak ağrısı ve şişliği içeren post-trombotik sendrom olarak bilinen bir grup semptomu önlemek için kullanılır. Ancak bilim adamları ve bu konuyla ilgili araştırma yapan Ar-Ge uzmanları çorapların bu amaçla kullanılmasını destekleyecek kanıt bulunmadığını söylüyor.

Kompresyon (varis) çoraplarının kullanımından faydalanabilecek diğer gruplar arasında varisli damarlar, bacak ülserleri (spesifik olarak venöz bacak ülserleri olarak adlandırılır) veya bacak şişliği (ödem) ve dolaşım problemleri olanlar bulunur. Ayakları üzerinde çok fazla zaman harcayan kişiler, bu gibi durumlarda sağlık yararı olmasa bile, çorapların konforu artırdığını hissedebilirler.

varis-kompresyon-corabi-ameliyat-sonrasi-ne-ise-yarar-hamilelikte-gebelikte-kullanilirmi-ne-icin-ne-zaman-nasil-kullanilir

 

Varis Çorabı Kullanan Kişilere Nasıl Bir Fayda Sağlar?

Damarlarınızdaki kanın kalbe geri akması için yer çekimine karşı çalışması gerekir. Dolaşım problemleri, hareket eksikliği (özellikle bir yaralanma veya ameliyattan sonra) veya bacak damarlarının duvarlarında zayıflık (venöz yetmezlik olarak adlandırılır) gibi akışı engelleyen herhangi bir şey – damarlarında kan birikmesine neden olur alt bacaklar veya ayaklar, bacak şişmesine, ağrıya ve bacak yorgunluğuna yol açar; ayrıca bir venöz pıhtıya neden olabilir.

Varis (kompresyon) çorabı, damarların bacak dokularını ve duvarlarını sıkarak, damarlardaki kanın kalbe dönmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, bacaklardaki hücreleri yıkayan sıvının (lenf adı verilen) akışını da iyileştirebilirler. Lenf akışının iyileştirilmesi doku şişmesinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Varis çorapları, bazı sağlık görevlilerinde fark edilebilir bir sağlık yararı olmasa bile konforu artırabilir. Örneğin, kan ve lenf akışının iyileştirilmesi bazı insanlarda bacakların daha az yorgun hissetmesine neden olabilir. Koşucular ve diğer sporcular bazen atletik performansı artırmak veya yaralanmayı önlemek için varis çoraplarını giyse de, bu şekilde yardımcı olduklarına dair çok az kanıt vardır.

diz-alti-ustu-kasıga-kadar-kulotlu-varis-corabi-olcusu-nasil-alinir-fiyatlari-faydalari-ozellikleri

 

Varis Çoraplarını Kimler Giyebilir veya Kimler Giymemeli?

Genel olarak, varis çorapları güvenlidir ve giyilmesi, katlanmadan ayağa pürüzsüz bir şekilde takılması şartıyla, çok az veya hiç komplikasyona neden olmaz. Ancak, periferik nöropatili olanlar (Periferik nöropati, beyin ve omurilikten bacaklara, ayaklara, kollara veya ellere giden sinirlerin zarar gördüğü bir durumu ifade eder. Sonuç olarak, sinirler artık sinyalleri düzgün şekilde iletmiyor, ya sinyalleri zayıf ya da kendiliğinden aktive ediyorlar. Hangi sinirlerin zarar gördüğüne bağlı olarak, kişi ağrı veya uyuşukluk, yanma veya karıncalanma hissi, dokunma hassasiyetinde artış, kas zayıflığı veya etkilenen sinirlere bağlı ekstremitelerde bir dizi başka semptomlar yaşayabilir.) veya cilt hissini etkileyen başka herhangi bir durum da dahil olmak üzere bazı insan grupları, bunlardan kaçınmalıdır ; periferik arter baypas greftleme öyküsü; periferik arter hastalığı (Ateroskleroz, arter duvarlarının kalınlaşması, kan damarlarının daralması ve potansiyel olarak onları bloke etmesi durumunda ortaya çıkar) ; cilt enfeksiyonu; sızma ya da kırılgan cilde sahip dermatit; büyük bacak şişmesi; veya konjestif kalp yetmezliğinden kaynaklanan akciğer ödemi.

Bu koşulların her biri farklı bir dizi risk sunar. Örneğin, periferik arter hastalığı olan insanlar için, çoraplar kan akışı bozulmuş arterlerde oksijen iletimini kötüleştirebilir. Periferik nöropatili olanlar gibi duyusal problemleri olan insanlar, bir kompresyon(varis) çorabının çok sıkı olduğunu ve dolaşımını engelleyebileceğini düşünmeyebilir. Bazı cilt koşulları veya enfeksiyonları, bölgeyi kaplayan ve presleyen bir kompresyon çorabı ile kötüleşebilir.

Genel olarak, herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, onlar için iyi bir aday olup olmadığını görmek için kompresyon(varis) çoraplarını kullanmadan önce sağlık uzmanınızla konuşmanız gereklidir.

en-ucuz-kaliteli-varis-kompresyon-corabi-markalari-fiyatlari-cesitleri-nasil-nereden-satin-alinir-sigvaris-modelleri

Varis Çorabı satın almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Konusunda uzman çalışma arkadaşlarımız önce ölçünüzü alarak size uygun çorabı belirleyecek ve doktorunuzun belirlediği basınçtaki çorabı hizmetinize sunacaktır.

Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir. Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir. Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır. Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, "Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur". İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.
Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Yorum Yap