Genel Sağlık Bilgileri

Astım Nedir ? Astımın 3 Önemli Özelliği

Astım Nedir?

Astım, nefes almayı zorlaştıran solunum yollarının kronik bir hastalığıdır. Astımda hava geçişlerinin iltihaplanması, akciğerlere oksijen taşıyan hava yollarının geçici olarak daralmasına neden olur. Bu, öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve göğüs sıkışması gibi astım semptomlarına neden olur. Eğer şiddetli ise, astım azalmış aktiviteye ve konuşma yeteneğine neden olabilir. Bazı insanlar astımı “bronşiyal astım” olarak adlandırır.

Astım semptomları için görünüşte mucizevi tedaviler olsa bile, astım hala milyonlarca insanı etkileyen ciddi ve hatta tehlikeli bir hastalıktır ve her yıl yaklaşık 2 milyon acil oda ziyaretine neden olur. Uygun astım tedavisi ile bu durumla iyi koşullarda yaşayabilirsiniz. Hastalığın yetersiz tedavisi, egzersiz yapma ve aktif olma kabiliyetini sınırlar. Kontrolsüz astım, acil servise birden fazla ziyarete, hatta evde ve iş yerinizdeki performansınızı etkileyebilecek hastane kabulüne neden olabilir.

Aşağıdaki bölümlerin her birinde konularla bağlantılı derinlemesine makaleler bulunmaktadır. Her bir sağlık konusunu okuduğunuzdan emin olun, böylece astımı daha iyi anladığınızdan, nasıl teşhis edildiğini ve tedavi edildiğini öğrenebilirsiniz.

astim-bronsit-nedir-neden-olur-nedenleri-belirtileri-nelerdir-nasil-tedavi-edilir

Astımın üç önemli özelliği vardır:

1. Hava yolu tıkanıklığı

Normal solunum sırasında, hava yollarını çevreleyen kas bandları rahatlar ve hava serbestçe hareket eder. Ancak astımlı insanlarda, alerjiye neden olan maddeler, soğuk algınlığı ve solunum yolları virüsü ve çevresel tetikler, hava yollarını çevreleyen kas bandlarını sıkıştırır ve hava serbestçe hareket edemez. Daha az hava bir kişinin nefes darlığı hissetmesine neden olur ve sıkışan hava yollarıyla dışarıya çıkan hava, bir ıslık sesine neden olur.

Astımlı Bronşioller (Neyse ki, bu hava yolu daralması tersine çevrilebilir, astımı bronşit veya amfizem gibi diğer akciğer hastalıklarından ayıran bir özelliktir.)

2. İltihaplanma

Astımı olan insanlar kırmızı ve şişmiş bronş tüplerine sahiptir. Bu iltihaplanmanın, astımın akciğerlere neden olabileceği uzun vadeli zararlara büyük katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Ve bu nedenle, bu iltihaplanmanın tedavisi, uzun vadede astımı yönetmenin anahtarıdır.

3. Hava yolu hassasiyeti

Astım hastalarının hava yolları son derece hassas. Hava yolları, polen, hayvan tüyleri, toz veya dumanlar gibi en ufak tetikleyicilere rağmen aşırı tepki verme eğilimindedir.

Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir. Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir. Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır. Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, "Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur". İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.
Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Yorum Yap