Genel Sağlık Bilgileri

Geriatri Nedir ? Geriatrik Bakımını Kimler Sağlıyor ? Geriatri Ekibi Nedir?

Geriatri Nedir ?

Geriatri, Yaşlanma sürecinin tüm yönleriyle, toplumsal ve biyolojik olarak incelenmesi gerekli olan gerontoloji bilimi ile ilgilidir. Geriatri, modern tıp ve yükselen bir yaşam standardı olarak önem kazanmaktadır; yaşam beklentisini uzatır ve toplumdaki yaşlı insanların oranını arttırır.

Geriatrinin önemli bir kısmı yaşlı insanlara mutlu ve tatmin edici bir hayat yaşama yardımcı oluyor. Geriatrik uzmanlar, hastalarını yararlı ve ilginç araştırmaları takip etmeye ve yaşlanmaya karşı akıllı bir zihinsel tutum benimsemeye teşvik eder. Hastalığın önlenmesi de geriatri için önemlidir ve stres uygun egzersiz, dinlenme ve beslenme ile uygun vücut ağırlığının korunması üzerine yerleştirilir. Düzenli ve kapsamlı tıbbi muayene, hastalığın kontrolünde önemli bir faktördür.

Geriatri alanında, yaşlı kişilerin psikolojik sosyal refahı, örneğin sosyal temaslar, ekonomik güvenlik, yaşama ilgisi, emeklilik sonrası iş imkânları ve topluma ait olma duygusu gibi endişeler de var. Geriatri, akıl sağlığının vücudun sağlığı için önemli olduğunu kabul eder.

Yaşlı yetişkinlerin karmaşık tıbbi bakımlarını daha düzenli hale getirebilecek özel sağlık bakım gereksinimleri vardır.
65 yaş ve üstü yetişkinlerin yarısından fazlası, kalp rahatsızlığı, diyabet, artrit, Alzheimer hastalığı veya yüksek tansiyon gibi 3 veya daha fazla tıbbi probleme sahiptir.
Birden fazla sağlık sorunu olan yaşlı insanlara bakım, yaşlı yetişkinlerin tıbbi bakımı olan Geriatride uzmanlaşmış sağlık uzmanları için bile zorlayıcı olabilir.
Örneğin, birden çok sağlık problemi olan bir hasta için reçeteleme ilaçları daha karmaşıktır. Bir sağlık sorununun tedavisinde yararlı olabilecek bir ilaç, bir başka sorunu daha da kötüleştirebilir ve birden çok ilaç alarak, sorunlu ilaç etkileşimleri ve yan etkilere neden olabilir.

geriatri-nedir-geriatri-bakimini-kimler-saglar

Geriatrik Bakımını Kimler Sağlıyor ?

Geriatri doktoru, yaşlı insanların benzersiz sağlık gereksinimlerini ve tedavi tercihlerini değerlendirmek ve yönetmek için özel olarak eğitilmiş konusunda uzman bir doktordur.
Geriatri uzmanları, geriatri alanında ek eğitim ve sertifikasyona sahip, kurul onaylı dahiliyeciler veya aile hekimleridir.
Hemşireler, sosyal hizmet uzmanları, eczacılar ve fizik tedavi uzmanları gibi diğer sağlık uzmanları, aynı zamanda geriatride ileri eğitim alabilirler.
Özel eğitimlerinden dolayı, geriatri uzmanları tipik olarak en karmaşık tıbbi ve sosyal problemleri olan zayıf yaşlı insanlara bakım sağlarlar.

Geriatri: Takım Yaklaşımı

Geriatri, yaşlı insanların bakımına ve ailelerine ve diğer bakım veren kişilere destek olmak için ekip yaklaşımıyla bilinir. Geriatri bakımı ekibi, aşağıdaki profesyonellerin herhangi birini veya tümünü içerebilir, ancak bunlarla sınırlı olmayabilir:
Yaşlılık hastalıkları uzmanı (Geriatri)
Hemşire
Hekim yardımcısı
Sosyal hizmet uzmanı
Danışman eczacısı
Diyetisyen
Fizyoterapist
Mesleki terapist
Konuşma ve işitme uzmanı
Geriyatrik psikiyatr

Bu profesyoneller yaşlı kişinin tıbbi, sosyal, duygusal ve diğer ihtiyaçlarını değerlendirir.
Ekip ayrıca inkontinans, düşme, hafıza sorunları ve çoklu kronik durumların ve ilaçların yönetimi gibi yaşlı insanlarda sık görülen sağlık endişeleri üzerine yoğunlaşıyor.

geriatri-uzmani-hemsireligi-yaslilik-nedir-ne-is-yapar-neye-bakar-geriatrik-rehabilitasyon-evde-hasta-bakim-ekibi-poliklinigi-odyoloji-onkoloji-danismani

Geriatri Ekibi Nedir?

Hastanın sosyal desteklerini ve yaşam durumunu değerlendirir.
Kişinin banyo yapma, giyinme ve yeme gibi günlük aktivitelerini yapma kabiliyetini dikkate alır.
Bakım planlamasında hasta tercihleri ve değerlerine özel önem verir.

Bir Geriatriste ihtiyaç var mıdır? Bir Geriatriste danışılmalı mıdır?

Yaşlı bir kişinin durumu, önemli ölçüde bozulmaya ve zayıflamaya neden olur. Bu hastalar 75 yaşın üzerinde olma eğilimindedir ve bilişsel (bellek) problemler de dahil olmak üzere çeşitli hastalık ve özürlere sahiptir.
Aile üyeleri, arkadaşları ve bakıcılar en az hasta kadar önemli stres altındadır.
Aile üyeleri ve hastalar, karmaşık tedavileri takiben veya birçok sağlık problemi nedeniyle birçok sağlık uzmanıyla uğraşırken zorlanmaktadırlar.

Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir. Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir. Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır. Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, "Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur". İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.
Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Yorum Yap