İlk Yardım Çantası Genel Sağlık Bilgileri

İlk Yardım Çantası Nedir, Neden Önemlidir, İçeriği Nelerdir?

İlk Yardım Çantası Nedir?

İlk Yardım Çantası, kaza ve yaralanma durumlarında; aniden hastalanan, kazaya uğrayan ve mağdur olan kişiye, anında müdahalede kullanabilmesi için çeşitli ilk yardım ve medikal ekipmanların içinde bulunduğu farklı boy ve özelliklerdeki çantalardır. İlk yardım çantası bulunduğu alana ve kullanım sahasına göre farklılık göstermektedir.

Arabada, uçakta, ambulansta, gemide, araç muayenede, iş yerinde, okulda, taşıtlarda vs. bulundurulması zorunlu ilk yardım çantası ve malzemeleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle konuyla ilgili iş güvenlik uzmanlarımız ve konusunda uzman çalışma arkadaşlarımız sizlerle görüşerek, iş yeri yapınıza ve iş yeri türünüze göre ilk yardım çantaları hazırlamaktadır.

İlk Yardım Çantası Neden Önemlidir?

1- Kaza anında yardımın ulaşılamadığı zamanlarda, ilk yardım çantası en yakın arkadaşınızdır.
2- Yaralanmanız kan kaybını içeriyorsa, kanamayı durdurmak için gerekli malzemeleri almak için sadece değerli zamanlarınız vardır. İlk yardım kitini yakın bir yerde tutmak, yardım almanız için gereken süreyi size sağlayabilir.
3- Çocuklarda kesikler, sıyrıklar ve yanıklar beklenebilecek yaygın yaralanmalardır, bu nedenle uygun malzemelerle bir ilk yardım çantası hazırlamak önemlidir
4- İş dünyası, 10 dakika içinde ilk müdahale olmadığında, ilk yardım malzemelerini hazır bulundurmayı kanunen zorunlu kılınmıştır. İlk yardım çantanızda gerekli ilk yardım malzemelerine sahip olduğundan emin olun.
5- Çalışanlarınızı veya ilgilendiğiniz kişileri koruyun – Yaralanma meydana geldiğinde, ilk yardım çantası bir kişinin hayatını kurtarabilir. Herkese hazır bir ilk yardım çantanızın olduğunu ve bir kaza meydana geldiğinde nerede olduğunu söyleyin.
6- Maliyet tasarrufu – Bir kliniğe gitmek ve ilk yardım almaktan çok bir kesimi temizlemek ve bir bandaj koymak daha ucuzdur. İlk yardım çantaları, temel kesimler, sıyrıklar ve yanıklar dahil olmak üzere her türlü yaralanmayı yönetmek için tasarlanmıştır. Kendinizi paradan tasarruf edin ve dolu bir ilk yardım setini yakınınızda bulundurun.
7- Beklenmedik kazalara hazırlıksız yakalanmak panik yaptırabilir ve paniği azaltmak için ilk yardım çantanızın kullanıma hazır olduğundan emin, daima envanterinizi kontrol edin.
8- Zamanın özüdür – İlk yardım çantası sadece budur; “İlk yardım”. Bir tane hazır olması, yardım alabilmeniz için geçici yardım sağlar.
9- Küçük yaralanmalar büyük yaralanmalar haline gelebilir – Tedaviyi ne kadar beklerseniz, yaralanmalarınız o kadar şiddetli olabilir. Acil tedavi riski azaltabilir.
10- İçiniz rahat olsun – Hazırlıklı olmak, doğru olanı yapmak ve hatta yaralanmaya sebep olduğunda başkalarına yardım edebilmek, ilk yardım çantasının yakınınızda olması için yeterli sebeptir.

ilk-yardim-cantasi-nedir-neden-onemlidir-icinde-bulundurulması-gereken-yonetmelige-uygun-malzemeler

İlk Yardım Çantası İçinde Bulundurulması Gerekenler

İlk yardım çantası içinde bulundurulması gerekenler, bulunan ortam ve şartlara göre farklılık göstermektedir. Acil durumun ortaya çıkması durumunda ilk yardım kitlerine kolayca erişilmesi gerekir. Kit, ideal olarak, ihtiyacınız olan şeyleri hızlı bir şekilde almanızı sağlayan bölmeli bir çanta içinde iyi organize edilmelidir. Kitlerin içeriğinin kaliteli olması en önemlisidir – genellikle ucuz kitler bunları kullanmanız gerektiğinde yeterli kalitede olmayacaktır.

Kitiniz bir İlk Yardım kitabı veya talimatları ve tedavi edilecek içeriği içermelidir: büyük ve küçük kanama, yanıklar, kırıklar ve burkulmalar gibi.

Kit ilaç içermemelidir. Bir araba için İlk Yardım kitleri yumuşak yastıklı durumlarda veya araba içinde güvenli olmalıdır.

İlk Yardım Çantası Temel İçeriği:

Sert Kesim Makası – Giysi ve diğer eşyaların kesilmesi için kullanılır
Suni Solunum Maskesi – Ağızdan canlandırma yaparken, ağız temasını korumada kullanılır
Eldivenler – Steril olmayan, derin yaralar veya yanıklarda kullanılır
Mendil – Yarayı temizleme de kullanılır
Üçgen Bandaj – Kanamayı durdurmak için ideal, steril, kabarık olmayan malzeme, askılar ve destek bandajları için kullanılabilir. Baş, diz ve dirsek yaralarında sabitlemede kullanılır
Göz Pedi – Gözün steril olması durumunda kullanılır
Steril Cımbızlar – Küçük kıymıkların çıkarılması için, kolayca kavrayabilecekleri ve içeriye doğru çekildikleri yönde çekilebileceklerdir (hiçbir zaman tıbbi bir profesyonel tarafından yapılmadığı sürece bir yaradan başka bir şey çıkarılmamalıdır)
Steri-Şeritler – Ağzı açık yaraları kapatmaya yardımcı olur.
Çeşitli Boylarda Sargı Bezleri – Gazlı pansumanı sabitlemede kullanılır
Flaster – Küçük bir yaranın kısa süreli örtülmesinde kullanılır
Mikro Gözenekli Bant – Giysileri ve teyp parmaklarını ve ayak parmaklarını sabitlemek için mikropore bant
Steril Tuzlu Su Çözeltisi – Bir yarayı sulandırmak ya da bir gözden grit yıkamak için kullanılır
Elastik veya Coban Bandaj – Bir burkulma veya gerilmeyi desteklemek için kullanılır
Yanık jeli veya yanık pansumanı – Soğuduktan sonra yanıklara uygulamak için kullanılır
Anında buz paketi – Buz, yanıklara neden olabileceğinden bir bezle sarılmış olduğundan emin olun
İzotermal Örtü – Yaralıyı sıcak tutmak için bir folyo battaniyesi, şoka girmelerini önlemek için çok önemli. İdeal olarak zeminden yalıtılmış olmalı ve vücut ısısını korumak için bunlarla sarmalı.
Boyunluk – Boyunlardaki zedelenmeyi önlemek için kullanılır
Baticon (Antiseptik Solüsyon) – Yarayı dezenfekte etmede kullanılır

ilk-yardim-cantasinda-bulunmasi-gerekenler-nelerdir-nereden-nasil-en-ucuz-satin-alinir-fiyati

Firmamız, iş yeri büyüklük, küçüklükleri ve formasyonuna göre farklı özelliklerde ilk yardım çantası ve ecza dolabı hizmeti vermektedir. İlk yardım çantası, ecza dolabı ve içeriklerine sahip olabilmek ve doğru hizmeti alabilmek için lütfen firmamızla iletişime geçiniz.

Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir. Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir. Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır. Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, "Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur". İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.
Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Yorum Yap