Genel Sağlık Bilgileri

İlk Yardım Nedir, Nasıl Uygulanır, Önemi Nedir, Amaçları Nelerdir?

İlk Yardım Nedir?

İlk Yardım, yaralanma, kaza durumunda veya herhangi bir hastalığa sahip kişi ve kişilerin mağduriyetini gidermek için sağlık görevlilerinin veya ilk yardım eğitimi almış herkesin durumun kötüye gitmesini engellemek, gelecekteki sakatlığı en aza indirmek için mağduru hayatta tutmaya çalışarak eldeki mevcut araç ve gereçlerle yapılan acil bakım ve müdahaledir.

İlk Yardımın Önemi Nedir?

İlk yardımın önemi, hayat kurtarmak için yapılan acil müdahaledir. İlk yardım eğitimi almış bir kişi, acil müdahale ekiplerinin gelişini beklerken; hayatı tehdit eden bir olay veya yaralanma sonrasında ilk yardım yapabilir.

İlk yardımın amacı hayatı korumak, olay sonrası oluşabilecek zararları önlemek ve iyileşmeyi sağlamaktır.
İlk yardımda, duran ABC hava yolu, solunum ve dolaşımı harekete geçirmek büyük önem arz etmektedir.
İlk yardımda, doğru ve iyileşme pozisyonu, daha fazla yaralanmayı en aza indirmeye yardımcı olur.
CPR ( Kardiyopulmoner Resüsitasyon) oksijenli kan akışını korumaya yardımcı olur.
Göğüs kompresyonları yaparken, çatlaklar duyabilirsiniz bu çok normaldir.

ilk-yardim-nedir-nasil-yapilir-önemi-amaclari-nelerdir-abc-cpr-nedir-hangi-durumlarda-yapilir

İlk Yardımın Amaçları Nelerdir?

1- Hayatı korumak ve kurtarmak en temel amaçtır.
2- Daha fazla zararı önlemek için; yaralı stabil tutulmalı ve sağlık hizmetleri gelmeden önce yaralının durumu bozulmamalıdır.
3- Mağduru zarardan ve kaza yerinden uzak tutmak gereklidir.
4- Bekleme anında ilk yardım tekniklerini uygulamak, onların vücut sıcaklığını korumak, kuru kalmasını sağlamak, herhangi bir kanama varsa kanamayı durdurmak, kanamanın önlenmesi için baskı uygulamak gereklidir.
5- İyileşmeyi desteklemek için bandajlama uygulaması gerekli olabilir.

ilkyardim-nedir-amacı-nelerdir-nasil-yapilir-onemi-nedir-cpr-abc-nedir

İlk Yardım Nasıl Yapılır?

İlk yardımda belirtilen en yaygın terim ABC’dir. Bu, solunum yolu, solunum ve dolaşım anlamına gelir.

Hava Yolu(Solunum Yolu): Hava yolunun açık olduğundan emin olun. Solunum yollarının tıkanmasından kaynaklanan boğulma ölümcül olabilir.
Solunum: Hava yollarının açık olduğu onaylandıktan sonra, kişinin nefes alıp veremeyeceğini ve gerekirse nefes almayı sağlayıp sağlayamadığını belirleyin.
Dolaşım: Acil duruma karışan kişi nefes almıyorsa, ilk yardımcısı göğüs kompresyonları ve kurtarma nefesine devam ederek göğüs kompresyonları dolaşımını sağlamalıdır, bu durum zamanda kazanmasını teşvik edecektir. Hayatı tehdit edici olmayan acil durumlarda, ilk yardımcının nabzı kontrol etmesi gerekir.
Ölümcül kanama veya defibrilasyon: Bazı kuruluşlar ciddi ve şiddetli yaraları veya kalbe ayrı bir dördüncü aşamada defibrilasyon uygulamayı düşünürken diğerleri bunu dolaşım adımının bir parçası olarak değerlendirir.
ABC’yi bir hastayla değerlendirmek ve sürdürmek, bir ilk yardımcının eğitimine ve deneyimine bağlıdır. ABC güvenceye alındığında, ilk yardımcısı daha sonra herhangi bir ek tedaviye odaklanabilir.

ABC süreci bu sırayla yapılmalıdır.

Bununla birlikte, bir ilk yardımcının aynı anda iki adımı gerçekleştirdiği zamanlar vardır. Bu, nefes almayan ve nabzı olmayan bir kişiye kurtarma solunumu ve göğüs kompresyonları sağlarken durum böyle olabilir.

Yardıma başvurmadan önce olayın tehditlerden arındırılmış olmasını sağlamak için birincil bir anket kullanmak önemlidir:

Tehlike: Yaralanan kişiyi ve kendinizi tehlikelere karşı kontrol edin. Tehlike varsa, temizlenebilir mi yoksa birey daha fazla zarar görmeyebilir mi? Yapabileceğiniz hiçbir şey yoksa, açık durun ve profesyonel yardım isteyin.
Yanıt/Tepki Durumu: Tüm tehlikelerin kesildiği belli olduğunda, hastanın bilinçli ve uyanık olup olmadığını kontrol edin, sorular sorun ve yanıt alıp almadığınızı kontrol edin. Dokunuşunuza yanıt verip vermediklerini ve ağrılarının farkında olup olmadıklarını öğrenmek de önemlidir.
Hava yolu: Hava yolunun açık olup olmadığını kontrol edin, değilse de temizlemeye çalışın. Yaralı kişinin sırt üstü uzanmasını sağlayın, sonra bir elinizi alın ve diğer elinden çeneye iki parmağınızı yerleştirin. Çeneyi hafifçe yukarı kaldırırken başını hafifçe geriye doğru yatırın. Protez dişler de dahil olmak üzere, herhangi bir engelin ağızdan alınması gerekir. Tıkanıklık varsa, sadece parmaklarınızı yaralı olan kişinin ağzına sokun.
Nefes alma: Bireysel etkili bir şekilde nefes alıyor mu? İlk yardımcının göğsünü hareket ve ağız soluma belirtileri açısından incelemesi gerekir. Daha sonra, yanakta solunumdan hava hissedilip hissedilemeyeceğini görmek için kişiye yaklaşın.
İlk yardımcının daha sonra ikinci bir araştırma yürütmesi, deformiteleri kontrol etmesi, açık yaraları, doktor uyarı etiketlerini ve şişlikleri kontrol etmesi gerekir.

Yaralı kişi güvenli bir şekilde nefes alıyorsa, hızlı bir şekilde tam vücut kontrolü yapın ve bir ambulans çağırın.

Kurtarma pozisyonu

Birey nefes alsa da bilinçsiz olsa bile, halen havayolu obstrüksiyonu için önemli bir risk vardır. İyileşme pozisyonu hasta için riski azaltır. Bir ilk yardım görevlisi şunları yapmalıdır:

Birey gözlük takıyorsa, çıkarın.
Kişinin yanına diz çökün ve kolu size en yakın kolu vücudunuza doğru bir açıyla yerleştirin.
Diğer kolu göğsün karşısına getir. Elinizin arkasını en yakın yanağına doğru tutun.
Diğer elinle, uyluğunu senden ayır ve dizini çek. Ayağın zeminde düz olduğundan emin ol.
Yavaşça dizinizi aşağı doğru çekin ve vücudu kendinize doğru yuvarlayın.
Üst bacağını hafifçe hareket ettirin, böylece kalça ve diz sağa doğru bükülür. Bu onların yüzlerine yuvarlanmadıklarından emin olur.
Hava yolu açık tutulacak şekilde başını hafifçe geriye doğru yatırın.

cpr-ilk-yardim-egitimi-nedir-nasil-yapilir-uygulanir

CPR (Kardiyo-Pulmoner Resüsitasyon) Nedir?

CPR‘nin bir kalp çalıştırması olayı değildir. Amacı oksijenli kanın beyin ve kalbe akışını sağlamak, doku ölümünü önlemek veya en azından geciktirmektir. CPR, kalıcı beyin hasarı olmaksızın başarılı resüsitasyonun gerçekleştiği kısa bir zaman penceresini uzatabilir.

CPR hayat kurtarabilir bir ilk yardım türüdür.
Kişi nefes almıyorsa, ilk yardımcının CPR yapması gerekecektir.

2008 yılında Avrupa Resüsitasyon Konseyi ve Amerikan Kalp Derneği (AHA), sadece göğüs kompresyonları kullanmanın etkinliği konusundaki politikalarını tersine çevirdi ve kalp krizinden ani olarak çökmüş yetişkinlerde suni teneffüs yapmadan kullanılabileceğini söyledi.

2005 yılında Uluslararası İrtibat Merkezi (ILCOR), yeni ilk yardım kılavuzları üzerinde anlaştı. Yeni kılavuzlar, ilk yardım yapanların ve sağlık çalışanlarının erkenden ve yeniden canlandırma yapmasını kolaylaştırıyor.

Yeni kılavuzlar, bir nabzı kontrol etmek yerine, eğer solunum yapmıyorsa, kurtarıcıların doğrudan CPR’ye ilerlemesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, kurtarma solunumunun göğüs kompresyonları olmadan yapılmaması gerektiğini de eklediler.

ilk-yardim-cpr-abc-nedir-nasil-uygulanir-yapilir

CPR’de iki ana adım vardır: Göğüs kompresyonlarını uygulamak ve daha sonra nefes vermek.

30 göğüs kompresyonu uygulaması:

İlk yardım yapan kişi yaralanan kişinin yanına diz çökmelidir. Sırt üstü uzanmış olmalılar.

Yetişkinler için, bir elin topuğunu göğsün ortasına yerleştirin. Diğer elinizi birinci elinizin üstüne yerleştirin ve parmaklarınızı birleştirin.
Göğsünü 1,5 ila 2 inç aşağıya itin. Kişi 1 ila 8 yaş arası bir çocuksa, bir el ile en fazla 1,5 inç sıkıştırın. Git ve tekrar etmeden önce göğsün tamamen geri gelmesini bekleyin. Dirseklerin düz bir şekilde olmalıdır.
Göğüs kemiğini yukarı ve aşağı doğru yaklaşık 5 cm’lik bir derinliğe, dakikada 100 vuruşluk bir nabız hızında itin.

Nefes Verme Uygulaması:

Hava yolunun açık olduğundan emin olun ve burnu kıstırın.
Çeneyi diğer elinizin iki parmağınızla yavaşça yukarı kaldırın.
Derin bir nefes alın, ağzınızı yaralanan kişinin ağzına kapatın ve hava yoluna doğru nefes verin.
Göğüs yükselmesini ve düştüğünü görmelisin.
Başka bir nefes almak için, başınızı kaldırın ve derin nefes alın. Tekrar 1, 2, 3 ve 4 adımlarını gerçekleştirin.
İki kez yaklaşık 30 kez göğüs kompresyonlarını tekrarlayın ve ardından normal nefes almayı kontrol edin. Normal olarak nefes almıyorlarsa, CPR gerçekleştirmeye devam edin. Solunum normal şekilde yeniden başlarsa, yardım gelene kadar yaralı kişiyle birlikte kalın.

Sadece göğüs kompresyonları can kurtaran olabilir, en önemli faktör zamandır.

Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir. Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir. Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır. Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, "Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur". İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.
Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Yorum Yap