Genel Sağlık Bilgileri

İlkyardım Nedir? Temel İlkyardım Bilgileri Nelerdir?

İlkyardım Nedir? Temel İlkyardım Bilgileri Nelerdir?

Temel ilk yardım, boğulma, kalp krizi, alerjik reaksiyonlar, uyuşturucular veya diğer tıbbi acil durumlardan dolayı yaralanmış veya fizyolojik sıkıntı içinde olan birinin ihtiyaçlarını değerlendiren ve bunları ele alan ilk işlem ve müdahaledir.

Temel ilk yardım, bir kişinin fiziksel durumunu ve doğru tedavi şeklini hızlı bir şekilde belirlemenizi sağlar. Mümkün olduğunca daima profesyonel tıbbi yardım almak için acil yardım birimlerini aramalısınız, ancak doğru ilk yardım işlemlerini takiben hayat ve ölüm arasındaki fark olabilir.

ilk yardım bayılma burkulma bayılma nedir, boğulmalarda ilk yardım nedir, ilk yardım cpr nedir, ilk yardım nedir hangi durumlarda yapılır uygulanır kullanılır, ilk yardım temel yaşam desteği nedir, temel ilkyardım eğitimi nedir,

İlkyardım Müdahalesi Aşamaları Nelerdir?

Önce müdahale edilecek kişinin çevresini kontrol edin. Durumu değerlendirin. Sizi tehlikeye atabilecek şeyler var mı? Siz veya hasta; ateş, zehirli duman veya gazlar, dengesiz bir bina, canlı elektrik kablosu veya diğer tehlikeli senaryo nedeniyle tehdit altında mısınız? Kendinize kurban edebileceğiniz bir duruma kapılmayın.

Mağdura yaklaşmanız hayatınızı tehlikeye atarsa ​​derhal profesyonel yardım isteyin; Onlar yüksek öğrenim seviyelerine sahipler ve bu durumların üstesinden nasıl geleceğini bilirler. Kendinize zarar vermeden bunu başarıyla yerine getiremezseniz, ilk yardım yararsız olur. Kazazedeye yardıma başlamadan önce 3 kez yardım çağırın.

Biriniz yanındaysa veya yaklaşırsa, yetkilileri araması için onları yönlendirin ve müdahale edenleri güncelleştirebilecekleri şekilde onlara bilgi aktarmaya hazır olun. Kesinlikle gerekli olmadığı sürece kazazedenin başından ayrılmanızı tavsiye etmiyoruz, ancak herhangi bir sebeple onları terk etmeniz gerekiyorsa onları kurtarma pozisyonuna getirmeniz gerekecektir.

ilk yardım temel esasları nedir, ilk yardım nedir faydaları nelerdir, ilk yardım nedir ilkeleri, ilk yardım nedir ilk yardımda neler yapılır, ilk yardım nedir ilk yardımın önemi, ilk yardım müdahalesi nedir,

Ciddi travma geçiren birinin bakımı hem fiziksel tedavi hem de duygusal destek içerir. Sakin olmayı ve rahatlatıcı olmayı unutmayın; kişiye yardımın yolda olduğunu ve her şeyin yoluna gireceğini söyleyin. Kazazedeyi güvence altına almanın diğer yolları, neler olduğunu anlatmalarını sağlamak, adlarını ve buna benzer soruları sorarak bilinçlerinin açık olmalarını sağlamaktır.

Sorularınıza yanıt vermelerini sağlayın. Bir kişi bilinçsiz ise, onlarla konuşarak veya omzuna hafifçe vurarak onları teşvik etmeye çalışın. Yüksek sesle konuşmaktan ya da bağırmaktan korkmayın. Aktiviteye, sese, dokunmaya veya diğer uyarılara cevap vermezlerse nefes alıp vermediklerini belirleyin.

İlkyardım İçin Yapılması Gerekenler

Solunum ve nabız kontrolü yapın. Bilinci yerinde değilse, solunumu kontrol edin: Göğüs bölgesinde bir atış arayın; İçeri giren ve çıkan havanın sesini dinleyin; Yüzünüzün kenarını kullanarak havayı hissedin. Hiçbir solunum belirtisi görülmüyorsa, iki parmağınızı çenenin altına yerleştirin ve solunum yollarını açmak için yüzü nazikçe yukarıya doğru yönlendirin. Kusmuk gibi herhangi bir döküntü görülebiliyorsa, kurtarma pozisyonuyla elde edilen dışarı çıkmasına izin vermek için kazazedeyi yan tutmanız uygun olacaktır. Nabzı kontrol edin.

Omurilik yaralanmasından şüphelenmediğiniz sürece dikkatli bir şekilde sırt üstü yatırın ve hava yollarını açın. Omurilik yaralanmasından şüpheleniyorsanız, nefes alırlarsa kişiyi bulundukları yerde bırakın. Baş ve boyunlarını aynı hizada tutun. Kafalarını tutarken onları dikkatle sırt üstü yatırın. Çeneyi kaldırarak solunum yolunu açın.

ilkyardım suni teneffüs kalp masajı, ilk yardım suni teneffüs nasıl yapılır, ilk yardım suni solunum kalp masajı, ilk yardim suni solunum, ilk yardım kalp masajı suni teneffüs, ilk yardım çantasında suni solunum maskesi ne işe yarar, ilk yardım suni solunum ve kalp masajı

Göğüsün merkezinde, meme uçları arasında uzanan hayali çizginin hemen altındaki iki elinizi bir araya getirin ve göğsünüzü dakikada yaklaşık 100 sıkıştırma oranında (veya 5.1 cm) yaklaşık olarak basınç yapın. 30 kompresyondan sonra, solunum yollarını açarak, burnu kapatarak ve ağız deliğini tamamen kaplayarak iki kurtarma solunumu verin. Sonra canlılığı kontrol edin. Solunum engellendiyse hava yolunu yeniden konumlandırın. Kafanın biraz geriye yaslandığından ve dilin onu engellemediğinden emin olun. Başkası size yardım edene kadar 30 göğüs kompresyonu ve iki kurtarma solunumu bu döngüsüne devam edin.

CPR’nin ABC’leri, aramanız gereken üç kritik şeyle ilgilidir. Şahsa ilk yardım CPR’sini verirken sık sık bu üç şeyi kontrol edin.
Havayolu. Kişinin engelsiz bir hava yolu var mı?
Nefes. Kişi nefes alıyor mu?
Sirkülasyon. Kişi, büyük nabız noktalarında (bilek, karotis arter, kasık) nabız gösteriyor mu?

Varsa kişinin üzerine havlu veya battaniye örtün; yoksa kendi giysinizin bir kısmını (ceketiniz veya ceketiniz gibi) çıkarın ve tıbbi yardım gelene kadar bir koruyucu olarak kullanın. Bununla birlikte, kişinin bir sıcak çarpması varsa, onu korumayınız ya da sıcak tutmayınız. Bunun yerine onu soğutup havalandırarak soğutmaya çalışın.

ilk yardım temel esasları nedir, ilk yardım nedir faydaları nelerdir, ilk yardım nedir ilkeleri, ilk yardım nedir ilk yardımda neler yapılır,

İlk yardım uygularken, bilmeniz gereken önemli noktalar:

Bilinci yerinde olmayan birini besleme veya hidratlama. Bu boğulma ve olası boğulma neden olabilir.
Insanı yalnız bırakma. Kesinlikle sinyal vermeniz veya yardım çağırmanız gerekmediği sürece, o kişinin her zaman yanında olun.
Bilinci yerinde olmayan birinin başını bir yastıkla desteklemeyin.
Bilinci yerinde olmayan kişinin yüzüne tokat atmayın veya su sıçratmayın.
Kişi bir elektrik çarpması nedeniyle tehlikede görünüyorsa, ancak yalnızca iletken olmayan bir nesneyle hareket ettirmeyi deneyebilirsiniz.

ilk yardım uygulamaları nedir, ilk yardım nedir nasıl uygulanır, ilk yardım turnike uygulaması nedir, ilk yardım sıcak uygulama nedir, ilk yardım temel uygulamaları nedir, ilk yardım nedir ve ilkeleri nelerdir, ilk yardım nedir nasıl yapılır

İlkyardım Müdahalesi Sırasında Karşılaşılan Problemler

1- Kendinizi kan yoluyla bulaşan patojenlerden koruyun.

Kan yoluyla bulaşan patojenler hastalık ve hastalığa neden olarak sağlığınızı ve refahınızı tehdit edebilir. İlk yardım çantanız varsa, ellerinizi dezenfekte edin ve steril eldiven giyinin. Steril eldivenler ve sanitizer yoksa, ellerinizi fazladan gazlı bez veya pamukla koruyun. Diğer kişinin kanıyla doğrudan temastan kaçının. Eğer kan elinize geçtiyse, mümkün olan en kısa sürede kendinizi temizlediğinizden emin olun. Kalan kirlilik kaynaklarını ortadan kaldırın.

2- Önce kanamayı durdurun.

Kurbanın nefes aldığını ve nabzının olduğunu tespit ettikten sonra, bir sonraki önceliğiniz kanamayı kontrol etmek olmalıdır. Kanamayı kontrol etmek, travma kurbanını kurtarmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Kanamayı yönetmek için başka herhangi bir yöntem denemeden önce yaranın üzerine doğrudan basınç uygulayın.

3- Sıradaki şoku tedavi edin.

Çoğunlukla vücuda kan akışının kaybolmasına neden olan şok, sıklıkla fiziksel ve zaman zaman psikolojik travmaları izler. Şok geçiren bir kişi sık sık serin, ve nemli bir cilde sahip olur, ajitasyona girer veya zihinsel statüsünü değiştirir, yüzü ve dudakları etrafında soluk renk olur. Tedavi edilmediğinde, şok ölümcül olabilir. Ağır yaralanma ya da hayatı tehdit eden durumlarla karşılaşan herkes şok riski altındadır.

4- Kırık bir kemik için ilk yardım uygulaması yapın.

Kırılmış bir kemik, ancak yaygın olarak, aşağıdaki adımlarla tedavi edilebilir:
Alanı hareketsizleştirin. Kırık kemiğin herhangi bir vücut parçasını taşımak veya desteklemek zorunda kalmamasına dikkat edin.
Acıyı azaltmaya çalışın. Çoğu zaman, bu bir havlu ile örtülü bir buz torbası ile yapılabilir.
Bir splint yapın. Bir grup gazete ve sağlam bant, sadece numarayı yapacaktır. Kırık bir parmak da örneğin başka bir parmakla stabil hale getirilebilir.
Gerekirse sling yapın. Kırık bir kolun çevresine ve daha sonra omzunun çevresine gömlek veya yastık kılıfı ile bağlayın.

5- Boğulma durumunda olan kurbana yardımcı olun.

Boğulma birkaç dakika içinde ölüme veya kalıcı beyin hasarına neden olabilir. Boğucu bir kurbana yardım etmenin yollarından biri de Heimlich manevrasıdır. Heimlich manevrası, mağduru arkadan geçirerek ve göbek kemiklerinin altında karnındaki düğmelerin üstünde birbirine bağlanmış ellerinizle ayı kucaklayarak gerçekleştirilir. Havayı akciğerlerden dışarı atmak için yukarı itin ve nesneyi nefes borusundan temizleyene kadar tekrar edin.

ilk yardım temel esasları nedir, ilk yardım nedir faydaları nelerdir, ilk yardım nedir ilkeleri, ilk yardım nedir ilk yardımda neler yapılır, ilk yardım nedir ilk yardımın önemi, ilk yardım müdahalesi nedir, burkulma bayılma nedir ilk yardım müdahalesi nedir, temel ilk yardım nedir nasıl yapılır, ilk yardım nedir teknikleri nelerdir, ilk yardım şok pozisyonu nedir,

6- Yanıkları nasıl tedavi edebiliriz.

Birinci ve ikinci derece yanıkları, soğuk suya en az 10 dakika batırın veya yıkayın (buz yok). Krem, tereyağı veya diğer merhemler kullanmayın ve kabarcıklar patlatmayın. Üçüncü dereceden yanıklar nemli bir bezle örtülmelidir. Yanıklardan giysileri ve mücevherleri çıkarın, ancak yanık kalmış harmanlanmış giysilerini çıkarmaya çalışmayın.

7- Beyin sarsıntısına dikkat edin.

Kurban kafasına darbe almışsa, sarsıntı işaretlerine bakın. Sık karşılaşılan belirtiler şunlardır:
Yaralanma sonrasında bilinç kaybı
Yönelim bozukluğu veya hafıza zayıflaması
Baş dönmesi
Mide bulantısı
Letarji
Son olayların hafızasında kaybolma (kısa dönem anılar)

8- Bir spinal yaralanma mağduruna dikkatli davranın.

Bir omurganın yaralanmasından şüpheleniyorsanız, acil bir tehlike içinde değillerse, kurbanın başını, boynunu veya sırtını hareket ettirmemeniz özellikle önem taşır. Kurtarma solunumu veya CPR gerçekleştirirken de özel dikkat gösterilmeniz gerekir.

temel ilk yardım bilgileri nelerdir resimli anlatım, ilk yardım temel bilgiler, trafik kazalarında temel ilkyardım bilgileri, temel ilk yardım ile ilgili bilgi, ilkyardımın temel aşamaları nelerdir,

Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir. Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir. Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır. Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, "Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur". İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.
Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Yorum Yap