Genel Sağlık Bilgileri

Kan Basıncı (Tansiyon) Nedir, Nasıl Kontrol Altına Alabiliriz?

Kan Basıncı (Tansiyon) Nedir?

Kan basıncı, kalbinizin vücudunuzun etrafında kan pompalamak için kullandığı gücün bir ölçüsüdür. Kan basıncınız, her kalp atışında atardamarınızın içindeki basınç / kuvvetin ölçümüdür. Solunum hızı, kalp hızı, oksijen satürasyonu ve vücut ısısı ile birlikte hayati belirtilerden biridir. Dolaşım sistemindeki kan basıncı, sıklıkla kalp atımının gücü ve oranı ile arter duvarlarının çapı ve esnekliği ile yakından ilişkili olduğundan, sıklıkla teşhis için ölçülür.

“Yüksek kan basıncı olan hastalarda kalp yetmezliği yaygındır”

Bir yetişkinde normal dinlenme kan basıncı yaklaşık 120 milimetre cıva (16 kPa) sistolik ve 80 milimetre cıva (11 kPa) diyastolik, kısaltılmış “120/80 mmHg” dir.

Kan basıncı, vücudun dört önemli vital belirtilerinden biridir. Diğer yaşamsal belirtiler şunlardır:

Beden ısısı
Kalp atışı
Solunum hızı

Kan basıncı iki farklı okuma ölçülür. İlk okumaya sistolik basıncınız denir. Bu bir okumadaki ilk veya en yüksek sayıdır. İkinci okuma, diyastolik numaranızdır. Bu ikinci veya alt sayıdır.

İnç, 117/80 mm Hg (milimetre civa) olarak yazılan kan basıncını görebilirsiniz. Bu durumda sistolik basınç 117 ve diyastolik basınç 80’dir.

Sistolik basınç, kalbin kan pompalamak için kullandığı atardamarın bulunduğu basınç ölçer. Kalp atışları arasında kalış diyastolik basınç atardamarındaki basınçtır.

kan-basinci-tansiyon-nedir-nasil-kontrol-altina-alabiliriz-olcum-yontemleri

Kan Basıncını Nasıl Kontrol Altına Alabiliriz?

Makul bir ilaçtan önce veya sonra
Günün arasında herhangi bir saat diliminde
Stresli çalışıldığında veya başınız döndüğünde

Kan basıncınızı kontrol altına almak için doğru bir tansiyon aleti satın alabilirsiniz.

Kan Basıncını almadan önce:

Rahat olunuz
Kolunuzu düz, avuç içi yukarı bakacak şekilde tutunuz
Manşonu pazı üzerine koyarak ve manşeti şişirmek için pompayı sıkarak basınç veriniz
Aneroid (manuel) monitördeki sayıları sıfırlar, manşonu normal kan basıncında yaklaşık 20-30 mm Hg’ye kadar şişirin.
Manşet şişirildikten sonra, steteskopu, dirseğinizin iç tarafındaki düz taraf aşağıya, kolunun ana arterinin içerisinde kolunuzun iç kısmına doğru yerleştiriniz.
Düzgün duyabildiğinden emin olmak için stetoskopunuzu kullanmadan önce test ediniz.
Bunu stetoskopa dokunarak veya tıklatarak anlayabilirsiniz.
Yüksek kalitede bir steteskopa sahip olmanız ve stetoskopları ile kulaklarınızı doğru yönlendirmeniz gerekir.
Kanın akan ilk “whoosh” kelimesini duymak için steteskopu dinlerken işaretleyin ve bu sayıyı kaçırmayın. Bu sistolik kan basıncınızdır.
Kan pulsasyonunu duyarsınız, bu yüzden dinlemeye devam edin ve manşette bu ritim duruncaya kadar yavaşça havanın inmesine izin verin.
Ritim durduğunda, bu sizin diyastolik kan basıncınız demektir.

Almış olduğunuz verileri saklayarak doktorunuza danışabilir ve gerekli hallerde doktorunuz size ilaç vererek tansiyonunuzu dengelemenizi isteyebilir.

kan-basinci-tansiyon-degerleri-tablosu-grafigi-testi-belirleyen-etkenler-belirtileri-yuksekligi-dusmesi

Kan Basıncı Değeriniz Ne Anlama Geliyor?

Kan basıncı değeri, çok bireyselleştirilmiş yaşamsal bir işaret okumasıdır, bu da her insan için çok farklı olabileceği anlamına gelir. Bazı insanlar, her zaman doğal olarak düşük tansiyona sahiptir.

Genel olarak, normal bir kan basıncı 120/80 olarak kabul edilir. Kendi kişisel tansiyonunuz cinsiyetinize, yaşınıza, kilosuna ve sahip olduğunuz tüm tıbbi koşullara bağlı olacaktır. 120/80 veya üzeri bir kan basıncı okuması yaparsanız, iki ila beş dakika bekleyin ve tekrar kontrol edin.

Hala yüksekse, hipertansiyon olduğunu belirlemek için doktorunuzla konuşun . Eğer kan basıncınız tekrar tekrar okunduğunda 180 sistolik veya 120’den fazla diyastolik olursa, derhal acil tıbbi yardım alın.

Kan Basıncı Grafiği:

Herkes farklı olsa da, AHA sağlıklı yetişkinler için aşağıdaki aralıkları önerir:

Kategori Sistolik Diastolik
Normal 120’den az ve 80’den az
Yüksek 120-129 ve 80’den az
Yüksek tansiyon evre 1 (hipertansiyon) 130-139 veya 80-89
Yüksek tansiyon evre 2 (hipertansiyon) 140 veya daha yüksek veya 90 veya daha yüksek
Hipertansif kriz (yerel acil servislerinizi arayın) 180’den yüksek 120’den yüksek

Kan basıncı manşonu almak için ipuçları:

En doğru kan basıncı okumasını elde etmek için aşağıdaki ipuçlarını unutmayın:

Kan basıncı manşonunun sizin için doğru boyutta olduğundan emin olun. Çok küçük kollarınız varsa, manşetler pediatrik boyutları dahil olmak üzere farklı boyutlarda olmalıdır.
Kan basıncınızı almadan 30 dakika önce sigara içmek veya egzersiz yapmaktan kaçının.
Sırt üstü düz ve ayaklarınız yere yaslandığından emin olun. Ayakların çaprazlanmamalı.
Kan basıncınızı günün farklı saatlerinde alın ve her tansiyon ölçümünün ne zaman alındığını kaydedin.
Kan basıncınızı almadan önce üç ila beş dakika dinlenin ve son zamanlarda çok aktif olmanız halinde birkaç dakika bekleyin.
Kalibre etmek için yılda en az bir kez kendi ofisinde monitörünüzü doktorunuzun ofisine getirin ve doğru çalıştığından emin olun.
Doğru olduklarından emin olmak için her seferinde en az iki okuma yapın. Okumalar birbirinden birkaç farklı dakika içinde olmalıdır.
En doğru okuma ve aralıkları elde etmek için kan basıncınızı gün boyunca farklı zamanlarda alın.

Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir. Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir. Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır. Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, "Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur". İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.
Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Yorum Yap