Genel Sağlık Bilgileri

Varis (Kompresyon) Çorabı Nasıl Giyilmelidir, Nasıl Kullanılmalıdır?

Varis (Kompresyon) Çorabı Nasıl Giyilmelidir?

Varis çorapları, bacak şişmesini (ödemi) azaltmak, kan dolaşımını iyileştirmek ve sorunlu varisli damarlara yardımcı olmak için giyilen elastik çoraplar. Bu çoraplar tipik olarak derecesine kompresyon yani basınç yapar, bu da ayak ve ayak bileği bölgesinde en sıkı oldukları ve bacağın yukarısında hafifçe gevşeyecekleri anlamına gelir.

Kompresyon çoraplarının bacaklarının etrafına sıkı oturması gerektiği için, giymesi zor olabilir. Bu çorapların ne zaman ve nasıl giyileceğini bilmek, uygun bir oturuşa sahip olmak gereklidir. Çünkü bu çoraplar günlük rutininizi kolaylaştıracaktır.

Varis Çorabı Giyme Aşamaları

Varis çorabı giyerken aşağıdaki resimlere bakarak ve numara sırasına göre takip edip uygulama yapabilirsiniz.

varis-kompresyon-corabi-nasil-giyilir-ne-zaman-cikarilir-en-kolay-nasil-kac-saat-giyilir-giyme-eldiveni-her-gun-yikanirmi

1) Sabah ilk işiniz kompresyon çorapları giymek olmalıdır. Sabahları ilk uyandığınızda, bacaklarınız biraz yükselmiş ya da en azından yatay konumda kalmıştır. Sonuç olarak, bacaklarınız muhtemelen gün içinde olabileceği kadar şişmiş değildir. Bu, kompresyon çoraplarını giymeyi kolaylaştıracaktır. Uyurken ayaklarınızı bir yastığa dayayarak bacaklarınızı kaldırmayı deneyin. Ayrıca, yatak ucunun altına 2×4 parça tahta koyarak yatağınızın ayağını hafifçe yukarı doğru eğebilirsiniz.

Yataktan kalkmadan ayağınızı en az 10 dakika kalça hizasından yukarı kaldırarak kan akışının aşağıya doğru akmasını sağlayabilirsiniz.

2) Bacaklarınıza talk pudrası serpin. Bacaklarınız üzerinde nem varsa, kompresyon çoraplarını çekemeyebilirsiniz. Fazla nemi almak için talk pudrasını veya mısır nişastasını ayak ve baldırların üzerine serpebilirsiniz.

3) Elinizi çorabın içine sokun ve parmağınızı alın. Varis çoraplarını giymenin en kolay yollarından biri, çorabın üst kısmını ters çevirmektir. Çorabın içine ulaşın ve parmağınızı tutun.

4) Çorabın üst kısmını kolunuzun etrafından aşağı doğru çekin. Ayağı çorabın üst kısmını kolunuzdan aşağıya çekerken, sağ tarafı dışarı gelecek şekilde sabitleyin. Bu, tepenin içten dışa çıkmasına neden olacaktır.

5) Çorapları kolundan çek. Çorapları kolunuzdan dikkatlice kaydırın, böylece ayak ayağınız için hazır halde iken üst kısmı dışarıda kalacaktır.

6) Bir sandalyeye veya yatağın yanına oturun. Varis çoraplarını giymek, özellikle ayağınıza ulaşmakta sorun yaşıyorsanız zor olabilir. Ayaklarınıza ulaşmak için eğilebilmeniz için bir sandalyeye ya da yatağın yanına oturmayı deneyin.

7) Lateks veya lastik eldiven kullanın. Eldiven giymek, çorapları kavramayı ve yukarı çekmeyi kolaylaştıracaktır. Sağlık uzmanları tarafından giyilenler gibi lateks eldivenleri veya benzeri tip eldivenleri seçin. Bulaşık eldiveni de sizlere de yardımcı olacaktır.

8) Parmaklarınızı çorabın içine sokun. Parmaklarınızı çorabın ucuna kaydırın ve çorapları, ayak başparmağı düz ve düz olacak şekilde hizalayın.

9) Çorabı topuğun üzerine getirin. Ayak parmağınız, çorabın alt kısmını yerinde tutarken, tüm ayakkabınızın çorabın içinde kalması için, çorabınızın altını topuğunuzun üzerine çekin.

10) Çorapları bacağınıza kadar kaydırın. Avuçlarınızı kullanarak baldırınızdan yukarı ve aşağıya doğru çekin. Çorabın iç-dış üst kısmı, dışa doğru olacak şekilde yukarı doğru yuvarlayın. Eldivenli elleriniz, çorapları çıplak ellerden daha iyi kavrayabilecektir. Bacağınızı kaldırmak için çorabın tepesinden çekmeyin. Bu muhtemelen çorabı sökecektir.

11) Çorapları yukarı doğru çekerek ayarlayın. Çorabı baldırınıza doğru getirirken, düz ve pürüzsüz tuttuğunuzdan emin olun. Gittikçe kırışıklıkları düzeltin.
Diz yüksek kompresyon çorapları kullanıyorsanız, dizinizin altında 2 parmak genişliğinde bir noktaya kadar gelmelidirler.

12) Diğer bacak için aynı şeyleri tekrarlayın. Doktorunuz her iki bacağınız için kompresyon çorapları verdiyse, çorabı diğer ayağınıza giymek için bu talimatları izleyin. Her iki bacağınızdaki çorapların aynı noktaya gelmesini sağlayın.
Bazı reçeteler sadece bir bacak için bir kompresyon çorabı gerektirebilir.

Varis Çorabı İle Gece Uyunur mu, Çıkartılmalı mı, Çıkarırken Neler Yapılmalıdır?

varis-kompresyon-corabi-ile-uyunurmu-yatilirmi-kullanimi-kaymamasi-icin-makinede-yikanirmi-marka-onerisi-tavsiyesi-nasil-giyilir-yikanmali

1) Geceleri kompresyon çoraplarını çıkarın. Yatmadan önce kompresyon çoraplarınızı çıkarın. Bu, bacaklarınıza biraz dinlendirecek ve ayrıca çoraplarınızı yıkamak için bir şans sağlayacaktır.

2) Çorabı iki elinizle yavaşça çorabın tepesinden aşağıya doğru çekin. Bu, çorabı baldırdan aşağı çekecek ve böylece çorabın tekrar dışarıya çekilmesini sağlayacaktır. Çorapları ayağınızdan çıkarın.

3) Çorapları çıkarmak için tıbbi bir pansuman çubuğu kullanın. Ayak bileklerinden veya ayaklarınızdan çorabı çıkarmakta sorun yaşıyorsanız, özellikle ayaklarınıza çok iyi ulaşamıyorsanız, kompresyon çorabını tutmak ve ayağınızdan itmek için tıbbi bir sargı çubuğu kullanmayı deneyin.

4) Her kullanımdan sonra kompresyon çoraplarınızı yıkayın. Çoraplarınızı çamaşır sabunu ve ılık suyla yıkayın. Çoraplarınızı havluyla yuvarlayarak fazla suyu sıkın. Kurumasını bekleyin. En az iki çift kompresyon çorapları almaya çalışın, böylece diğeri yıkanırken bir diğer çifti giyebilirsiniz.

5) Bacak ağrınız veya şiş varsa doktorunuzla konuşun. Bacak ağrısı ve / veya şişmesi ile yaşamak rahatsız edici olabilir ve kompresyon çorapları bacaklarınızı daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Bu seçeneğin rahatsızlığınızı azaltıp azalmayacağını görmek için doktorunuzla konuşun. Bacaklarınızda kan akışınız zayıfsa, kompresyon çorapları doğru seçim değildir.

6) Bacaklarınızda kan akışını azalttığınızda kompresyon çorapları kullanın. Doktorunuz varikoz damarları, venöz bacak ülserleri, derin ven trombozu (derin damarda kan pıhtılaşması) veya lenfödem (bacak şişmesi) olup olmadığını kontrol eder. Bu koşullardan biri mevcutsa, doktorunuz sizin için kompresyon çorapları yazabilir. İki yıla kadar günlük olarak kompresyon çorapları giymeniz gerekebilir.

7) Hamileyken varisli damarlarınız varsa kompresyon çorapları kullanabilirsiniz. Gebelerin neredeyse üçte birinde, damarlarındaki artan basınç nedeniyle genişleyen bacak ve ayaklarda bulunan damarlar olan varisli damarlar gelişir. Kompresyon çorabı giymek bacaklarınızı daha konforlu hale getirebilir ve kan dolaşımını artırabilir. Kompresyon çoraplarının durumunuza yardımcı olup olmadığını doktorunuza sorun.

8) Ameliyattan sonra kompresyon çorapları kullanın. Bazı durumlarda, venöz tromboembolizm (VTE) riskini veya damarlarınızda kan pıhtılarının oluşma riskini azaltmak için ameliyat sonrası hastalara kompresyon çorapları verilecektir. Ameliyat sonrası toparlanma hareketliliğinizi kısıtlıyorsa veya uzun yatak istirahatı gerektiriyorsa, doktorunuz kompresyon çorapları yazabilir.

9) Egzersizden sonra kompresyon çoraplarını deneyin. Egzersiz sırasında kompresyon çorabı giymenin sağlığa faydaları üzerine yapılan araştırmalar karışık olmakla birlikte, kan akışı arttıkça egzersiz sonrası iyileşme süresi azalır. Birçok koşucu ve diğer sporcular egzersiz sırasında veya sonrasında kompresyon çorapları giyerler. Giyecek kadar rahat bulup bulmama size kalmıştır.

uzun-varis-corabi-nasil-giyilir-cikarilir-yikanirmi-yatarken-cikarilirmi-ameliyat-sonrasi-sporcular-kullanirmi

Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir. Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir. Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır. Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, "Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur". İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.
Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

2 Comments

  • iyi aksamlar tay masaji icin minder ve yatak almak istiyorum, bazaya gerek yok yüksek olmasin fazla,
    sizin resimlerde gördüm, fiyati nekadar
    tesklef

Yorum Yap