Lenfödem Nedir ? Lenfödem Türleri ve Belirtileri Nelerdir ?

Lenfödem Nedir ?

Lenfödem, lenfatik sistemin bozulmuş akışından kaynaklanan, çok fazla miktarda lenf sıvısı toplanmasının neden olduğu bir veya daha fazla ekstremitede oluşan şişliktir. Genellikle kollarınız ve bacaklarınızda olur, ancak vücudunuzun diğer bölümlerinde de olabilir. Bu şişme ağrıya neden olabilir ve etkilediği bölgenin hareket alanını da sınırlar.

Lenfödem Türleri Nelerdir ?

Lenfatik sisteminiz hasar görmüşse veya tıkanıksa, sıvı cildinizin altındaki yumuşak dokuda birikebilir.
İki tür lenfödem vardır:
1-) Birincil lenfödem çok daha az yaygındır. Lenf düğümleriniz veya damarlarınız yeterince gelişmediğinden veya tamamen kaybolmadığından, meydana gelen genetik bir sorundur.
2-) İkincil lenfödem, lenf damarlarına veya düğümlerine zarar veren başka bir durum veya hastalıktan kaynaklanır. İkincil lenfödem şu nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir:

* Lenf düğümlerindeki bir enfeksiyon
* Parazitler
* Kansere karşı kanser veya radyasyon tedavisi
* Cerrahlık
* Lenf nodu çıkarma
* Hasara uğrama

 

Lenfödem Belirtileri Nelerdir ?

Lenfödemin en yaygın semptomu kollardan birinde veya bacaklarda şişme şeklinde olur. Parmaklara veya ayak parmaklarına kadar uzanan bu şişme genellikle zamanla kademeli olarak gelişir.
İlk başlarda şişme yumuşak ve akıcıdır. Zamanla, daha yoğun ve lifli hale gelir ve cildinizin farklı görünmesine neden olabilir. Ayrıca etkilenen ekstremitede ağrı, ağırlık veya sınırlı hareket alanı olabilir.
Zamanla bu belirtiler enfeksiyon ve nadiren de kanser gibi başka sorunlara yol açabilir. Eğer kolunuzdaki ya da bacaklardaki şişme devam ederse, uzman bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Lenfödem Tanısı Nasıl Koyulur ?

Lenfödem tanısı koymak için doktorunuz tıbbi geçmişinizi bilmek isteyecektir. Sorunu teşhis etmeye yardımcı olmak için görüntüleme testleri de alabilirsiniz.
Bir lenfosintigrafi çektirmeniz, tıkanıklığı veya lenf damarlarını saptayabilen bir taramadır. Radyoaktif madde enjekte edilerek yapılır. Şişmenin nedenini araştıran diğer testler arasında MR, CT tarama ve ultrason bulunmaktadır.

 

 

Lenfödem Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Uzman doktorunuzun gözetiminde ve onayı ile gerçekleşmesi gereken yöntemlerdir.

1- Lenfödem Bası (Sıkıştırılmış) Giysileri: Bu giysiler, lenf sıvısının dolaşımına yardımcı olmak için etkilenen kol ve bacağa baskı yapar.

2- Lenfödem Cihazları: Kompresyon kanalları, lenf oluşumunu önlemek için zaman ayarlı bir programla ekstremite üzerine basıncı otomatik olarak uygulayan ve kaldıran bir pompaya bağlanır.

3- Egzersiz (Fizik Tedavi) : Hafif egzersizler lenf drenajını teşvik edebilir, etkilenen kol veya bacağınızı güçlendirebilir.

4- Bandajlama : Bir Fizyoterapist eşliğinde bandajların doğru bir şekilde sarılması, fazla olan lenf sıvısının dengelenmesini sağlayabilir.

5- Masaj: Özel olarak eğitilmiş profesyonel bir masajcı, sıvıyı şişen bölgelerden çalışma lenf damarlarından uzaklaştırarak diğer alanlara hareket ettirmeye yardımcı olması olabilir.

Lenf Ödem Kompresyon Direnaj Cihazı Ürünleri Satın Almak için aşağıdaki ürünlerimizi inceleyerek firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Konuyla ilgili uzman kadromuz hastalığınızın türüne göre size uygun cihazı belirleyecek ve yardımcı olacaktır.

Foxyl Dijital Lenf Ödem Cihazı 5 Kanallı A+B+C Sistemli

Morning Life Lenf Ödem Cihazı 4 Kanallı Dijital A+B+C Sistemli

Morning Life Lenf Ödem Cihazı 4 Kanallı Manuel

 

Benzer Yazılar