Oksijen Konsantratörü Genel Sağlık Bilgileri

Oksijen Konsantratörü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Oksijen Konsantratörünün Tarihçesi

Geçmişten günümüze gelen oksijen konsantratörünün tarihçesini hiç merak etmiş miydiniz ? Tıbbi amaçlar için oksijen kullanımı 1800’lü yıllardan beri sürerken, modern oksijen yoğunlaştırıcı teknolojisinin kullanımı oldukça yenidir. Günümüz oksijen depolarının oksijeni fiziksel olarak depolayan oksijeni günümüz oksijen yoğunlaştırıcıları ile çevreleyen havadaki oksijeni çekerek, hastalara teslim edildiğini görmek ilginçtir.
Oksijen ilk defa 1772 yılında İsveçli bir kimyacı olan Carl Wilhelm Scheele tarafından keşfedildi. Ancak İngiliz bir araştırmacı olan Joseph Priestley, 1774’te bağımsız olarak oksijeni buldu ve bulgularını Scheele’nin yayınlanmasından üç yıl önce yayınladı.
İlk olarak oksijen kullanımının 6 Mart 1885’de York, PA’da pnömoninin tedavisi için oksijen kullanan Dr.George Holtzapple tarafından yapıldığı kaydedildi. Sonrasında 1887’nin ilk dönemlerinde yeterli miktarda oksijen depolayan bir cihazdan bir kadın oksijeni kullandı.
oksijen konsantratörü cihazı nedir nasıl nerede kullanılır faydaları nelerdir fiyatları nasıl alınır, oksijen konsantratörü hakkında bilgi, oksijen konsantratörü ölçüm cihazı, oksijen konsantratörü hangi hastalıklarda kullanılır,
Nazal kateter ilk olarak 20. Yüzyılın başında oksijen tedavisi için bir kanal olarak kullanılmaya başlandı. 1917 yılında ilk defa Jon Scott Jaldane tarafından bir oksijen maskesi aparatı tasarlandı. Birinci Dünya Savaşı sırasında (1914-1918) Haldane, askerlere oksijen vererek tedavi edilmesinde yol gösterici oldu.
İngiltere’de 1950’lerde oksijen, küçük, taşınabilir, yüksek basınçlı silindirlerde ayakta KOAH hastalarına tedavi amaçlı verilmeye başlandı. 1970’lerde evde oksijen tedavisi uygulamak için bir regülatöre ihtiyaç duyuldu.
Oksijen Konsantratörleri ilk olarak 1970’lerin sonunda ev kullanımı için icat edildi. Sistem çevreden gelen havadaki oksijeni çekmek ve tıbbi hastalara teslim etmek üzere tasarlanmıştı. 1970-2000 yılları arasında oksijen konsantratörü reçete edilmeye ve daha da taşınabilir hale gelmeye başladı.
2013 yılında özgürlük ve bağımsızlık geldi ve artık oksijen konsantratörleri taşınabilir ve popüler bir hale gelmeye başladı. Portatif oksijen konsantratörleri her yerde kullanılmak üzere tasarlanmaya başlandı. FAA onayından sonra artık taşınabilir oksijen konsantratörleri uçaklarda da özgürce kullanıma açıldı ve hastalara büyük bir mutluluk sağladı.
oksijen konsantratörü cihazı nedir nasıl nerede kullanılır faydaları nelerdir fiyatları nasıl alınır, oksijen konsantratörü hakkında bilgi, oksijen konsantratörü ölçüm cihazı, oksijen konsantratörü hangi hastalıklarda kullanılır,

Oksijen Konsantratörü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Oksijen konsantratörü (bazen “oksijen jeneratörü” olarak da bilinir), oksijen ihtiyacı olanlara oksijen vermek için kullanılan tıbbi bir cihazdır. İnsanların kanlarında düşük oksijen seviyelerine neden olan veya sonuç veren bir durumları varsa buna ihtiyaç duyabilir. Oksijen konsantratörleri normal olarak doktor tavsiyesi üzerine reçete edilerek elde edilir. Oksijen konsantratörleri (yoğunlaştırıcıları) bir elektrik prizine veya bataryaya takılarak güçlendirilir. Eğer yoğunlaştırıcı elektrikli bir batarya ile çalışıyorsa, bu batarya bir prize takılarak şarj edilmelidir. Birkaç parça bir kompresör, elek yatak filtresi ve devre kartları dahil bir yoğunlaştırıcıyı oluşturur.
Bir oksijen konsantratörü bir sıkıştırma aparatına sahiptir, ancak sıkıştırılmış oksijen veya bir oksijen tankı ile karıştırılmamalıdır. Bir tankın dağıttığı belirli bir oksijen miktarına sahip olmasına rağmen, bir yoğunlaştırıcı havada süzülür, sıkıştırılır ve sürekli olarak hava verir. Hava beslemesi asla bitmeyez. Sıkıştırılmış havayı yeniden doldurmak yerine, yoğunlaştırıcının sadece güce sahip olması gereklidir.
oksijen-konsantratoru-tarihcesi-

Oksijen Konsantratörü Nasıl Çalışır?

Bir oksijen konsantratörü, bir pencere klima ünitesi gibi çalışır: dışarıdaki havayı alır, onu değiştirir, filtreler ve yeni bir formda oksijen olarak sunar. Bir oksijen konsantratörü hava alır ve kanındaki oksijen seviyesi düşük olması nedeniyle tıbbi oksijen gerektiren kişiler tarafından kullanılmasını sağlar.

Tıbbi Oksijen Güvenle Nasıl Kullanılır?

Oksijen Tankı Nedir?

Oksijen tankları, basınçlı bir kapta oksijen veya sıvı oksijen tutan bir tip depolama sistemidir. Bir oksijen tankının boyutu ve görünümü, kullanıldığı yerde ve hareketlilik gereksinimlerine bağlı olarak değişebilir.

Medikal Terapi’de Oksijen Tüplerinin Kullanılması

Oksijen terapisi, doktorların reçete ettiği oksijeni tanımlamak için kullanılan terim, tıbbi oksijen tüpü ve uygun bir solunum cihazı gerektirir. Doktorlar acil servislerde oksijen tedavisi, cerrahi işlemler sırasında ve tıbbi bir durum için oksijen gerektiren hastalar için uzun vadeli olarak kullanırlar.

Uzun süreli oksijen tedavisi aşağıdaki tıbbi durumlar için gerekli olabilir:

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı
Pulmoner Hipertansiyon
Konjestif Kalp Yetmezliği
Kistik fibroz
Akciğer kanseri
Alfa 1
Oksijen Verme
Oksijen tüpünden bireye oksijen alınması genellikle maske veya burun kanülü gerektirir. Maske ve burun kanülü genellikle bir hortum vasıtasıyla depoya bağlanır. Daha sonra bir kişinin yüzüne ağız ve burun üzerinde bir maske yerleştirilir. Burun kanülü doğrudan burun delikleri içine yerleştirilir.
Oksijen tüpleri basınçlı oksijen bulunduran konteynırlar olmasına rağmen, çeşitli farklı ortamlarda ve durumlarda kullanılırlar. Tıbbi oksijen tüpünün uygun kullanımı ve boyutları, doktorun en uygun olduğunu belirlediği tüpün boyutuna göre değişecektir.
Medikal Oksijen Tüpünün Güvenliği
Ev ve portatif oksijen depolarını kullanan pek çok hasta, tankların depolanmasının güvenliğini merak etmektedir. Tankların kullanılmasında ve depolanmasında özen gösterildiğinde, yangın ve diğer tehlikeler en aza indirgenir.

Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir. Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir. Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır. Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, "Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur". İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.
Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Yorum Yap