Genel Sağlık Bilgileri

Uyku Apnesi Neden Olur, Cpap Cihazı Neden, Nereden ve Nasıl Satın Alınır?

Uyku Apnesi Neden Olur?

Üst solunum yolunuz vasıtasıyla havayı soluruz. Normalde, hava burun ve ağzınızdan içeri girer, boğazının arkasından ciğerlerinize akar. Vücudumuzu bir makine olarak düşünürsek, gün boyunca bu makinenin sorunsuz çalışabilmesi için enerjiyi kullanmak zorunda kalır. Akciğerler, bir enerji kaynağı olan oksijeni dışarıdaki havadan alarak kanınıza aktarımı sağlar. Ancak akciğerleriniz aynı anda birden fazla şey yapabilir; Karbon dioksit, atık bir şekli, kanınızdan aynı havaya çıkar. Bu döngünün sonu, bu havayı solduğunuz zamandır.

Obstrüktif uyku apneniz varsa, solunum yavaşlar hatta uyku esnasında bir çok defa durabilir. Şiddetli uyku apneniz varsa, bir gece de yüzlerce defa nefesiniz kesilebilir. Bunun nedeni vücudunuzdaki, üst hava yolunuzu da içeren kaslarınızın hepsinin uyurken rahat olmasıdır. Bu, boğazınızın arka tarafındaki dokuların gevşek bir şekilde asılmasını ve ciğerlerinize gelen hava akışının kolayca tıkanmasını sağlar. Bu yüzden beyniniz ve vücudunuzun geri kalan kısmı yeterli oksijeni alamaz. Farkında olmadan sürekli uykudan uyanmak zorunda kalırsınız, yalnız uyandığınızı siz fark etmediğiniz için bu da size gün içinde yorgunluk yaratır.

Tedavi edilmeyen uyku apnesi büyük riskler taşıyarak uykuda ölümlere de sebep olmaktadır.

obstruktif-uyku-apnesi-ne-demek-belirtileri-tedavisi-cpap-cihazi-istanbul-fiyatlari-nerede-satilir

Cpap Cihazına Neden İhtiyaç Duyulur?

Yüksek horlamanız varsa ve her gün kendinizi çok yorgun hissediyorsanız uyku apneniz olduğundan şüphelenebilirsiniz. Muhtemelen bu durum hakkında çok şey duymuşsunuzdur; nefes alışkanlığınızın sığ olması veya uyurken aslında kısa bir süre durması gibi. Uyku apneniz varsa, sürekli pozitif havayolu basıncı (CPAP) makineniz solunum yolunuzu açar ve daha iyi nefes almanıza yardımcı olur. Sizi teşhis edebilecek ve bu tedavinin size en uygun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olan bir doktora muhakkak görünmelisiniz.

Doktorunuz, bademciklerinizin ve / veya adenoidlerin boyutuna bakmak için ağzınıza bakacaktır; boğazınızın arkasında bulunan bu dokular, eğer büyükse, üst solunum yolunuzu tıkayabilir. Geniş diliniz boğazınıza düşebilir ve hava akışını engelleyebilir. Obezite en güçlü risk faktörüdür. Vücut kitle indeksi arttıkça OUA yaygınlığı giderek artmaktadır. 40 yaşın üzerindeyseniz daha yüksek risk altındasınız, ancak bir çocuk bile uyku apnesine sahip olabilir. Üst solunum yolunda küçük bir çene veya anormallik olması, muayene sırasında doktorunuzun arayacağı diğer risk faktörleridir.

obstrüktif uyku apnesi tedavisi sendorumu, obstrüktif uyku apnesi ne demek belirtileri nelerdir, obstrüktif uyku apne hipopne sendromu, obstrüktif sleep apne nedir, pozisyonel obstruktif uyku apnesi, bebeklerde obstrüktif uyku apne sendromu, hafif dereceli obstrüktif uyku apne sendromu

Burun tıkanıklığı uyku apnesini iki kat arttırır. Sigara, önceden varolan semptomları ağırlaştırarak uyku apnesi riskini arttırır. Menapoz ve menopoz sonrası kadınlarda uyku apnesi riski yüksektir. Aile horlama öyküsü de bir risk faktörüdür. Alkol, uyuşturucu ve benzodiazepinler uyku apnesi riskini artırabilir.

Uyku apnesi riskini artıran diğer tıbbi durumlar gebelik, CHF, Son Dönem Böbrek Hastalığı (ESRD), kronik akciğer hastalığı, astım, inme, geçici iskemik ataklar, akromegali, tiroid hastalığı ve PCOS’dur. Son olarak, doktorunuzla paylaştığınız klinik muayene ve semptomlar uyku apnesi şüphesi varsa, sizin için bir uyku çalışması isteyecektir. Kesin tanı konması böyle yapılır. Bir uyku çalışmasıyla uyku apnesinin teşhisi teyit edildiğinde, tedavi için bir Cpap cihazı almaya devam etmeniz uygun olacaktır.

Cpap Cihazı Nasıl Satın Alınır?

Doktorunuzdan randevu alın. Obstrüktif uyku apnesini teşhis etmek için bir “uyku testi (polisomnografi) ” adı verilen bir uyku çalışması yapıldı ve doktorunuz bu uyku çalışmasının sonuçlarını CPAP makinenizi seçmenize ve ayarlarınızın sizin için uygun olmasına yardımcı olmak için kullanacak bir rapor oluşturacaktır. Doktorunuz uyku çalışmasının sonuçlarını sizinle konuşacak ve bir CPAP cihazı için bir reçete yazacaktır.

Doktorunuzun yazdığı rapor ve reçete ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna gidip cihaz ihtiyacınızın olduğunu belirtip evrakları görevi memura verdikten sonra SGK görevlisi dışardan temin edebileceğinizi söyleyecektir.

Cpap Cihazı Nereden Satın Alınır?

Evraklarınızla birlikte firmamızın her hangi bir şubesine giderek elinizdeki evrakları konusunda uzman arkadaşlarımıza vermeniz gereklidir. Satış destek görevlilerimiz raporuna uygun cihazların tanıtımını sizlere yaparak karar vermenizde yardımcı olacaktır.

Cpap cihazına karar verdikten ve gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra sıra maske seçimine gelecektir. Uyku testi sırasında doktorunuz ve uyku hemşiresi tarafından size takılan maske raporda yazacağından dolayı görevli arkadaşlarımız size bu maske tanıtımlarını yapacaktır.

Cpap cihazının 3 ana parçası bulunmaktadır: sadece burnunuza takılan burun maske biz buna nasal (nazal) maske diyoruz, burnunuza ve ağzınıza takılan (full face) maske; maskeyi yüzünüzde tutmak için kayışlar ve maskeyi cpap cihazının motoruna bağlayan bir tüp (hortum) olmak üzere 3 ana gruptan oluşmaktadır. Cpap cihazı hortumundan çıkan pozitif hava basıncı maskeden çıkar; sürekli gelen bu hava sayesinde, üst solunum yolunuzu açık tutan hafif basıncı uygulanır.

Cpap cihazları genel olarak küçüktür, taşıması kolay olup hafiftir ve genellikle sessiz çalışıre. Cihaz çalıştığı sırada çıkardığı ses çok yumuşak ve ritmiktir. Sinüsünde sıkıntısı olan hastalar muhakkak nemlendirici kullanmak zorundadır.

Cpap Cihazı Nemlendiricisi Ne İşe Yarar?

Nemlendirici Cpap cihazından gelen havayı ısıtma ve nemlendirme sistemiyle ekstra nem sayesinde havayı yumuşatarak hastaya verir ve boğaz kuruluğunu engellemiş olur. Doktorunuz raporda normal Cpap cihazı yazmış ise yüksek oranlı hastalar için kesinlikle otomatik cpap önerilmektedir.

Cpap cihazı kullandığınızın ertesi günü lütfen aile bireylerinizden birine horlama duyup duymadıklarını sormak ve gün içindeki yorgunluk hissinin takibini sağlamaktır. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda size uygun Cpap ayarına getirilmesi gerekmektedir, bir başka olumsuz neden de maske yüze tam oturmamış olabilir. Sürekli ve düzenli olarak doktorunuzun kontrolünde olmanız gerekmektedir.

CPAP, uyku esnasında üst solunum yolunuzu açık tutar, uykunun kalitesini iyileştirir, sabahları daha dinlenmiş hissetmenizi sağlar, gün boyunca daha verimli olmanızı sağlar, sizinle birlikte yaşayan diğer kişilerin biraz uyumasını sağlar, yüksek ve düşürülebilir kan basıncını ayarlamaya yardımcı olmaktadır.

CPAP cihazınızı düzenli olarak kullanmanızın sağlığa olan faydasını, farkını kendiniz fark etmeyebilirsiniz fakat fark edilecek büyük farklar vardır. Aksi takdirde uyku apnesinden kaynaklanabilecek sağlık komplikasyonlarını önlemek için sürekli ve düzenli olarak tedaviye ihtiyaç duymak zorunda kalınmaktadır.

uyku apnesi nedir neden olur, cpap cihazına neden ihtiyaç duyulur, cpap cihazı neden nasıl nereden satın alınır ne işe yarar, cpap cihazı nasıl kullanılır ve kullanımında oluşacak sorunlar nelerdir

Cpap Cihazı Kullanımında Oluşacak Sorunlar Nelerdir?

Kabuslar ve erken kullanım sırasında aşırı rüya görme.
Kuru burun ve boğaz ağrısı.
Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve hapşırma.
Gözlerin ve cildin yüzdeki tahrişi.
Karın şişliği.
Maske sızıntıları düzgün şekilde sığmadığı için hava sızdırabilir
Burun kanaması CPAP’ın seyrek bir komplikasyonudur.

CPAP’i ilk kullanmaya başladığınızda sabah hafif rahatsızlık bekleyebilirsiniz. Birkaç gün sonra rahat hissetmezseniz doktorunuzla konuşun.

Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir. Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir. Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır. Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, "Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur". İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.
Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Yorum Yap